*

Zoeken
  Zoeken met  
21.4 °C
NW 3
 
files 78
108 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
vr 28 jan 2011, 06:00

Cursus fondsbeleggen, deel 3: kosten geven vaak de doorslag

door Manno van den Berg
AMSTERDAM - Particulieren in beleggingsfondsen krijgen vaak te horen dat de kosten niet zo belangrijk zijn, het gaat immers om het rendement. Hoge kosten worden zo vaak onder het vloerkleed geveegd. Laat u niets wijsmaken: de kosten staan vaak vast, het rendement moet u nog maar afwachten.

Beleggingsfondsen worden doorgaans met elkaar vergeleken op het behaalde rendement. Daar is zeker iets voor te zeggen, maar beleggers doen er goed aan om ook apart naar de kosten te kijken. Bij de Vereniging van Effectenbezitters spelen die kosten zelfs een doorslaggevende rol in hun totaalbeoordeling voor beleggingsfondsen.

De totale kosten van een beleggingsfonds worden samengevat in de TER (de total expense ratio). In de Fondswijzer – een samenwerking met Morningstar – op OverGeld.nl zijn honderden beleggingsfondsen op deze ratio te vergelijken. Dat geeft een belangrijke eerste indruk van hoe duur een fonds eigenlijk is. Een eerste indruk omdat helaas niet alle kosten verplicht in de TER zitten. Onder andere de transactiekosten in het fonds wegen niet mee.

Een ander probleem is dat de kosten soms ook een prestatievergoeding omvatten, die alleen bij hoge rendementen in rekening wordt gebracht. Een hoge TER kan dus ook het gevolg zijn van een goed rendement.

Klik voor meer informatie over de kosten op de naam van een fonds in de Fondswijzer en vervolgens op het tabblad ’kosten’.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!