*

Zoeken
  Zoeken met  
18.8 °C
NW 3
 
files 54
80 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
vr 21 okt 2011, 06:00

Geld verdienen met uw eigen auto

door Martine de Vente
AMSTERDAM - Dure benzine, steeds meer verzekeringspremie, weinig en vaak dure parkeerplaatsen. Autorijden is niet bepaald goedkoop. Toch willen de meeste mensen hun eigen auto niet graag missen. Het is zo lekker makkelijk om van deur tot deur te kunnen reizen. Maar dat gemak heeft een hoge prijs. Er zijn evenwel methoden om de lasten van uw auto te verlichten.

Verhuur hem, of neem iemand mee om de kosten te drukken. Diverse initiatieven komen er op dit moment op de Nederlandse markt om het delen van de auto en dus van de lasten die het voertuig met zich meebrengt, mogelijk te maken.

Een Nederlandse term is er nog niet voor, in het Engels heet het 'peer-to-peer carsharing'. Onderling autodelen komt er nog het dichtste bij. De autobezitter zet zijn bolide te huur op internet. Via de site kan iemand anders er tegen vergoeding in rijden. In de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is het in opkomst en sinds een paar maanden kan het ook in Nederland. Een aantal bedrijven biedt zich inmiddels aan om dit autodelen te regelen.

Het bedrijf Snappcar is vooral actief in Utrecht en omstreken. Wie zijn auto daar verhuurt, mag zelf de dagvergoeding bepalen. De meeste Snappcar-auto’s staan te huur voor 17 euro per dag, blijkt op de site. Daar bovenop komt nog een bedrag voor de bemiddeling en een speciale verzekering. Gebeurt er iets met de auto, dan raakt de eigenaar hiermee niet zijn no-claim kwijt. Is de deal gesloten, dan haalt de huurder de sleutel persoonlijk af bij de verhuurder. Afrekenen regelt Snappcar weer wel.

We Go, een bedrijf dat vooral in Amsterdam-West opereert, kan verhuurauto’s met een boordcomputer uitrusten. Die werkt ongeveer zoals het inmiddels ingeburgerde Greenwheels-systeem. Van We Go moeten huurders lid worden en ze krijgen een pasje om de auto te openen. De sleutel zit in het dashboardkastje. De computer registreert het aantal gereden kilometers en geeft dat door aan het systeem, dat vervolgens afrekent. De kleinste We Go-auto kost ongeveer 50 euro per dag en daar komen dan nog kilometers bij. De verhuurder krijgt van dat bedrag 80 procent.

Experimenteel

MyWheels is het derde bedrijf dat auto-eigenaren auto’s laat verhuren, maar verkeert nog in een experimenteel stadium. Volgens initiatiefnemer Ronald Haverman blijft de overdracht van de sleutel een heikel punt. „Ik zou mijn auto het liefste willen verhuren als ik er zelf niet ben.” Daarbij zou hij het ideaal vinden als huurders niet ’vast’ zouden zitten aan een aanbieder. „Wij willen het liefste een onafhankelijk platform, waarop je als huurder alle auto’s in de buurt kunt zien, ook op je mobiel.”

Aan een oplossing hiervoor wordt gewerkt. MyWheels laat een smartphone-app maken die in plaats van een pasje gebruikt kan worden om de auto te openen en de boordcomputer aan het werk te zetten.

Haverman, die ook de ov-fiets bedacht, heeft idealistische gedachten bij MyWheels: het autogebruik terugdringen en daarmee alle bijverschijnselen als files en milieuvervuiling. Maar toch ook: de auto delen maakt hem goedkoper. En: de mogelijkheid de auto van de buurman te huren, kan een motivatie zijn om de eigen auto maar helemaal weg te doen, wat natuurlijk de allergrootste besparing oplevert.

Ook denkt Haverman dat huurders wanneer ze per uur betalen, bewuster omgaan met de auto. „Wie een auto heeft, heeft één keer zoveel duizend euro afgetikt bij de dealer, maar denkt er verder niet bij na. Als je de auto per uur betaalt, denk je bij een ritje: wat is dat toch eigenlijk duur.”

Overigens kan niet zo maar iedere auto te huur worden gezet. Zo mag een auto voor deelname aan MyWheels niet ouder zijn dan zeven jaar. Bovendien mag er in de auto niet worden gerookt en mogen er geen huisdieren in worden vervoerd. Het betekent overigens niet dat wie rookt of een hond heeft, of een oudere bolide, nooit zijn auto kan verhuren. Ook zij mogen hun wagen op de site zetten, maar dan staat dat speciaal aangegeven. Dus wie geluk heeft, tikt voor een dagje een mooie oldtimer op de kop.

ABONNEMENT

Voor wie zelf geen auto heeft, maar wel incidenteel of regelmatig van een auto gebruik wil maken, is er ook de mogelijkheid zich te abonneren op een deelauto via een commerciële organisatie. Het gaat dan niet om auto’s van een particulier, maar om auto’s die worden geleverd door bedrijven als GreenWheels en Connectcar.

Die hebben op diverse plaatsen in ons land auto’s staan op vaste plekken verspreid over stad of streek. Hoe vaak u van die auto gebruik wenst te maken, bepaalt u zelf. Er zijn abonnementen in diverse prijscategorieën. Hoe vaker u op deze manier een auto gebruikt, hoe duurder het abonnement. Ook wordt er vaak een kilometerprijs gerekend.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!
Gerelateerde artikelen