*

Zoeken
  Zoeken met  
21.4 °C
NW 3
 
files 72
106 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
ma 19 dec 2011, 12:46

Nibud: zicht op inkomsten en uitgaven blijft de kern

AMSTERDAM - Financiële beslissingen worden voor consumenten steeds ingewikkelder. Menigeen verliest het overzicht. De financiële educatie van mensen waar nu door overheid en bedrijven op in wordt gezet, zal echter altijd tekortschieten, waarschuwt Gerjoke Wilmink, directeur van budgetinstituut Nibud. „Ja, specifieke educatie is nodig, maar hoeveel onderwijs je ook geeft, de meeste mensen zullen nooit een financieel expert worden. Je komt al heel ver als je inzicht geeft in hun inkomsten en uitgaven.”

Foto: BOUWMAN, RENÉ

Kennis alleen is in veel gevallen ontoereikend, vervolgt Wilmink, afgelopen week gastspreker bij de prijsuitreiking van Product van het Jaar. „Wellicht krijg je een kleine groep zover dat ze qua kennis een goede gesprekspartner worden voor financiële aanbieders en zo een weloverwogen keuze tussen producten kunnen maken, maar bij veel mensen zal dat niet lukken. Financiële adviseurs, bij en buiten banken, zullen dat moeten erkennen en erop moeten inspelen.”

Educatie kan wel een gezonde basiskennis geven, meent Wilmink. „Dat consumenten in ieder geval aan de adviseur de juiste vragen kunnen stellen.” Maar uiteindelijk is het de adviseur die de verantwoordelijkheid voor veel beslissingen moet blijven nemen. „Een goed advies, daar hoort ook bij om te zeggen ’Dit product past niet bij u’.”

Zelfredzaamheid

Wilmink wil niet zozeer inzetten op financiële geletterdheid, maar op financiële zelfredzaamheid. Daarbij gaat het niet over ingewikkelde problemen, maar om het voorkomen van simpele misrekeningen. „In Nederland hebben 700.000 mensen een betalingsachterstand. Dat is een zaak van uitgaven versus inkomsten.” Daar begint eigenlijk volgens Wilmink alles mee, en dat zou ook een belangrijke insteek moeten zijn voor een adviseur. Kan iemand een product wel dragen gezien zijn uitgavenpatroon?

Veel consumenten vertrouwen een bank of adviseur echter niet langer. Ook kunnen consumenten afgeschrikt worden als ze straks zelf direct voor het advies moeten gaan betalen. Het Nibud heeft daarom een rekenprogramma in de maak; de NibudGeldGripper, waarbij consumenten hun inkomsten, uitgaven, schulden en bezittingen kunnen vastleggen en de toekomstige patronen daarin. Het programma selecteert problemen en gaten. „Wij bieden oplossingsrichtingen, maar voor specifieke oplossingen zie je wanneer je een adviseur zou moeten inschakelen. Zie het als een elektronische schoenendoos die je ook mee kunt nemen naar je adviseur, die je toestemming kunt geven om met jouw GeldGripper elektronisch te linken.”

Het voordeel hiervan is dat dit de adviseur uren aan inventarisatiewerk scheelt, uren die hij vervolgens ook niet aan de consument in rekening hoeft te brengen.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!
Gerelateerde artikelen