*

Zoeken
  Zoeken met  
17.2 °C
NNW 2
 
files 23
21 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
wo 23 sep 2009, 17:18

Zin en onzin over de partnertoeslag

AMSTERDAM - Al lange tijd is bekend dat in 2015 de partnertoeslag wordt afgeschaft. In de Miljoenennota is bovendien aangekondigd dat de afschaffing voor sommige groepen nog eerder komt. Dat kan een behoorlijk effect hebben op het inkomen. Hoogste tijd dus om eens in te zoomen op de partnertoeslag.

Vroeger waren er maar twee AOW-uitkeringen. De uitkering voor een alleenstaande en de uitkering voor een echtpaar. Die laatste uitkering werd aan de man verstrekt. Gehuwde vrouwen hadden geen recht op een eigen AOW-uitkering. Om mannen en vrouwen gelijk te behandeling is in 1986 de AOW-uitkering voor een echtpaar opgeknipt in een uitkering voor de man en een uitkering voor de vrouw. Voor elk van beiden gaat de uitkering in op de 65-jarige leeftijd.

Als een van de partners jonger is dan de andere, is de totale AOW voor een echtpaar lager zolang de jongere partner nog geen 65 is. Om te voorkomen dat mensen die rekenden op de uitkering voor echtpaar, financieel in de problemen zouden komen is bij wijze van overgangsregeling de partnertoeslag ingevoerd. De AOW-gerechtigde die een jongere partner heeft krijgt (tot de 65-jarige leeftijd van die jongere partner) een partnertoeslag waardoor de AOW-uitkering gelijk is aan de uitkering voor een echtpaar. Deze overgangsmaatregel geldt voor iedereen die 65 wordt voor 1 januari 2015.

De partnertoeslag wordt echter alleen gegeven als de jongere partner geen of weinig eigen inkomsten heeft. Dat bevordert natuurlijk niet echt de arbeidsmobiliteit en zou je kunnen aanmerken als een aanrechtsubsidie. Omdat ik best een voorstander ben van economische zelfstandigheid is er – wat mij betreft – ook niet zo veel mis met de al lang tevoren aangekondigde afschaffing van de partnertoeslag.

Het plan in de Miljoenennota gaat echter nog wat verder. Iedereen die op of na 1 januari 2011 (dat is al over een dikke 15 maanden) voor het eerst AOW krijgt en van wie de partner 10 jaar jonger is, loopt vanaf dat moment de partnertoeslag al mis. Daarmee wordt aan de ene kant een bescheiden bezuiniging gerealiseerd, maar aan de andere kant krijgen mensen - die er altijd vanuit hebben kunnen gaan dat ze wel in aanmerking zouden komen voor de partnertoeslag – zomaar ineens iedere maand € 650 minder inkomen. Dat is naar mijn idee ronduit onbehoorlijk. En niet zo’n klein beetje ook.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!

Emilie Schols

Pensioenjurist

Emilie Schols Emilie Schols is jurist en pensioendeskundige. Zij is partner van adviesbureau Schols & de Lange.... Lees meer