Erik Hordijk (1967) is directeur van de onafhankelijke vergelijker
Verzekeringssite.nl, dat hij...
Lees meer
Niet alleen klanten van Verzekeringssite.nl willen dat weten. Ook in de media en zelfs bij verzekeraars is nog genoeg onduidelijk over de nieuwe richtlijnen.
De stilzwijgende verlenging is voltooid verleden tijd per 1 januari 2010. Daarnaast worden contracten na 1 jaar dagelijks opzegbaar. Op initiatief van het Verbond van Verzekeraars hebben alle daarbij aangesloten maatschappijen dat afgelopen zomer besloten. Oftewel de branche zet in op zelfregulering.
Na een Woekerpolisaffaire en kredietcrisis kan de financiële sector natuurlijk wel een positief signaal gebruiken. Daarom is het besluit zeker een stap in de goede richting, maar in mijn ogen gaat het nog niet ver genoeg. De zelfregulering neemt de wind uit de zeilen bij de beleidsbepalers in Den Haag. De telecomsector heeft zich inmiddels te houden aan wettelijke bepalingen. Voor verzekeraars geldt dit niet.
Zo is de nieuwe regeling alleen van toepassing op schadeverzekeringen. En verzekeraars die niet zijn aangesloten bij het Verbond hebben geen verplichtingen. Telefoonverzekeraars mogen bijvoorbeeld nog naar hartenlust stilzwijgend blijven verlengen.
Maar laten we eens kijken naar de voordelen. Zat u voorheen rustig weer 12 maanden vast aan een contract als u net een dag na de vervaldatum wilde opzeggen. Vanaf 1 januari 2010 hebben verzekeraars niet alleen de verplichting om u tijdig te informeren over de verlenging. Ook kunt u voortaan na het eerste jaar dagelijks opzeggen. Daarbij dient u wel rekening te houden met een opzegtermijn van 1 maand.
Heeft u op 5 februari 2010 een autoverzekering afgesloten, dan kunt u vanaf 5 februari 2011 dagelijks opzeggen. Doet u dit bijvoorbeeld op 12 februari, dan wordt uw polis beëindigd op 12 maart 2011. Fijn. Toch kan het ook anders.
Dat bewijzen de relatief jonge labels als Ditzo, InShared en Allsecur. Daar kunt u al langer dagelijks uw verzekering opzeggen. Wanneer u maar wilt. Zonder dat u eerst een contracttermijn van een jaar moet uitzitten. Ook hanteren zij geen opzegtermijn van een maand. En dan te bedenken dat dit labels zijn van bestaande verzekeraars, respectievelijk ASR, Achmea en Allianz. Deze moedermaatschappijen gaan voorlopig nog niet zover en volgen liever de koers van het Verbond.
Een datum om te onthouden is 1 maart 2010. Vanaf dan kunt u uw lopende verzekeringen dagelijks opzeggen met een opzegtermijn van 1 maand. De contractvervaldatum is hierin wel bepalend. Stel, u heeft op 9 mei 2009 een inboedelverzekering afgesloten. Dan kunt u pas vanaf 9 mei 2010 uw verzekering dagelijks opzeggen. Doet u dit vervolgens op 2 juni, dan wordt uw polis op 2 juli 2010 beëindigd. En niet, zoals in de oude situatie, pas op 9 mei 2011.
Wat gebeurt er met de meerjarige contracten? Die mogen verzekeraars nog altijd aanbieden. Soms levert een meerjarig contract een aardige korting op de premie. Maar consumenten moeten via de zogenaamde dubbele handtekening erop gewezen worden dat het om een langere overeenkomst gaat. Loopt die overeenkomst af, dan wordt het contract automatisch verlengd met 1 jaar. Ook dan kunt u er weer dagelijks vanaf met een opzegtermijn van 1 maand.
Dit is de nieuwe regeling voor het opzeggen en verlengen van verzekeringen in een notendop. Mijn inziens een goed initiatief binnen een markt die veel aan transparantie te winnen heeft. Toch pleit ik ervoor om nog een stap verder te gaan: maak alle verzekeringen dagelijks opzegbaar en laat de verplichte contracttermijn los. Pas dan bent u als consument werkelijk vrij. Vrij om de beste en/of goedkoopste verzekering te kiezen, wanneer u maar wilt. Verplicht het desnoods bij wet.
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer