*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-5 °C
O 3
 
files 9
10 km.
euro95
diesel
1,772
1,476
 
 

Herman Bouter

Financieel planner

Herman Bouter Herman Bouter is partner van Capital Consult & Coaching en specialist in de advisering van... Lees meer

wo 30 jul 2008, 12:25

Zon Invest. Met kans op regen

Herman Bouter
AMSTERDAM - Door verschillende lezers word ik gewezen op de investeringsmogelijkheid van Zon Invest. In het begeleidend schrijven stelt de aanbieder dat u op deze manier duurzaam kunt investeren in zonne-energie met een hoog en vast rendement.

Deze aanbieding is een obligatie met een looptijd van vier jaar. De rente bedraagt 8,4% per jaar en wordt maandelijks uitgekeerd. De minimale inleg is € 5000. Ondanks deze lage drempel vallen de obligaties buiten het toezicht van de AFM. Als een aanbieder namelijk niet meer dan € 2,5 miljoen kapitaal in één jaar ophaalt, zoals bij deze obligatie, valt de aanbieding buiten het toezicht. Opmerkelijk is dat de aanbieder met een andere obligatie die tegelijkertijd wordt aangeboden, deze drempel ruimschoots overschrijdt. Bij deze andere obligatie moet u echter minimaal € 50.000 investeren en de aanbieding valt weer om deze reden buiten het toezicht. Blijkbaar is er de aanbieder veel aan gelegen om niet onder het toezicht te vallen.

Met de opbrengst uit de obligaties worden zonneplantages in Spanje aangelegd. Zon Invest doet dat niet zelf, maar laat dat doen door Sol Invest, een Spaanse vennootschap. Van de opbrengst mag Sol Invest 20% aanwenden voor beheerskosten. Het overige deel wordt bij een of meer Europese banken op een geblokkeerde rekening gezet. Welke banken dit zijn, blijft onbekend. Daarmee kan Sol Invest financiering krijgen bij een financieringsmaatschappij om de zonneplantages neer te zetten. Volgens het prospectus garandeert Sol Invest de verplichtingen van Zon Invest, alleen blijft onduidelijk met welke zekerheden. In totaal bedragen de kosten van het project € 69,6 miljoen die in de vorm van een lening bij derden is opgehaald.

Daarnaast zal er voor € 15 miljoen aan obligaties worden uitgegeven, waaronder de obligaties die u nu worden aangeboden. In totaal wordt dus € 84,6 miljoen opgehaald, terwijl de investering 'slechts' € 69,6 miljoen bedraagt. Uit het prospectus blijkt niet welke zekerheden worden verstrekt voor het verkrijgen van de financiering van € 69,6 miljoen, hetgeen bij dergelijke financieringen niet ongebruikelijk is. U moet er maar van uitgaan dat er weinig zekerheden voor de obligatiehouders overblijven en dat u in feite risicodragend vermogen verstrekt. Het is dan de vraag of u 8,4% rentevergoeding nog steeds een aardig percentage vindt.

De Spaanse overheid garandeert voor 25 jaar een minimale prijs voor de met zonne-energie opgewekte elektriciteit. Deze opbrengsten moeten ervoor zorgen dat Zon Invest de rente- en aflossingsverplichtingen van de financiering en de obligaties kan voldoen. Volgens de exploitatiebegroting is dit geen enkel probleem, maar dan moeten de prognoses wél uitkomen. Mochten er wel problemen zijn, wie komt er dan op voor uw belangen? De aandelen van Zon Invest zijn volledig in handen van Sol Invest en die heeft er geen enkel belang bij het zichzelf moeilijk te maken. De gekozen structuur is ondoorzichtig en het prospectus is slordig opgesteld. Het is voor de obligatiehouders te hopen dat er met hun inleg zorgvuldiger wordt omgesprongen.

Herman Bouter is financieel planner bij een onafhankelijk adviesbureau zonder financiële banden met aanbieders van producten. hermanbouter@capitalconsult.nl


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!

This player requires Adobe Flash Player 10 or greater. Download here.

For more information on the video player provided on this site, visit Streamingbolaget.