*

Zoeken
  Zoeken met  
21.4 °C
NW 3
 
files 82
108 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
vr 06 jan 2012, 12:15

Afstempelen van pensioen. Hoe zit het nu echt?

Er doen inmiddels heel wat ‘indianenverhalen’ de ronde over afstempelen van pensioen. Nu bekend is dat de dekkingsgraden eind 2011 bij circa de helft van alle pensioenfondsen lager waren dan volgens het door die fondsen zelf opgestelde herstelplan, kon alleen een wonder het op grote schalen verlagen van de pensioenen met een procent of 5 à 10 voorkomen. De Nederlandsche Bank heeft de pijn een beetje verzacht: de gemiddelde kortingen zullen maximaal 7 procent zijn. Maar dit treft dan nog altijd zo’n 40 procent van alle werknemers.

Goed dus om een aantal feiten op een rij te zetten:

+ Gemiddeld genomen zijn de rendementen van pensioenfondsen redelijk tot goed

+ Eveneens zijn de kosten van pensioenfondsen redelijk, hoewel kosten altijd lager kunnen en moeten.

+ De marktrente waarmee gerekend moet worden, is weliswaar heel laag. Maar de marktrente is vanaf 1980 gestaag gezakt van boven de 10 naar rond de 3 procent. Er is dus geen enkele reden om aan te nemen dat deze op korte termijn (fors) gaat stijgen. Pensioenfondsen hebben daar te weinig rekening mee gehouden en zijn te lang doorgegaan met het ‘rekenen’ met een hogere rekenrente.

+ De levensverwachting is en blijft toenemen. Pensioenfondsen hebben ook daar te weinig rekening mee gehouden.

+ Conform het pensioenakkoord is de afspraak dat werkgevers niet meer premie gaan betalen om pensioentekorten te financieren.

+ Pas sinds 2007 wordt er een echte kostendekkende premie berekend en betaald. Tot die tijd werd ‘vrij luchtigjes’ gedaan over de noodzakelijke hoogte van de premie, en stortten werkgevers veelal zonder problemen bij.

Erg voor gepensioneerden

Op basis van deze feiten is dan de vraag of nu het zekere voor het onzekere genomen moet worden en de pensioenen dus afgestempeld dienen te worden. Of dat we ‘het nog een tijdje’ aankijken, in de hoop op betere tijden.

Er pleit maar één ding voor niet afstempelen. En dat is, dat het zo erg is voor gepensioneerden. En dat het nooit naar ze is gecommuniceerd dat hun pensioen niet waardevast zou zijn. Dat klopt, maar dat maakt de noodzaak om af te stempelen niet minder.

Voor afstempelen pleit:

- We zitten al jaren met marginale dekkingsgraden, ergens is de rek eruit.

- Elke maand dat de dekkingsgraad te laag is, keren ‘we’ per procentpunt onder de 100, ongeveer 20 miljoen euro te veel uit.

- Tot 2020 zal het uit te keren pensioengeld verviervoudigen. Er moet dus steeds meer pensioengeld liquide worden gemaakt en gehouden. Dit komt het rendement overigens ook niet ten goede.

- Wetenschappelijk is aangetoond dat we eigenlijk een dekkingsgraad van circa 150 procent zouden moeten hebben, wil het huidige systeem sluitend zijn. Dat hebben we niet en de vraag is of we dat ooit nog krijgen.

- De kans dat het er de komende jaren beter op wordt is klein, gezien de lage marktrente, de te behalen rendementen, de stagnerende premie-input, de fors toenemende levensverwachting en de trage verhoging van de pensioenleeftijd.

Generatiestrijd begonnen

Kortom, alle ratio pleit voor afstempelen, alle emotie uiteraard tegen! Eigenlijk is gewoon de generatiestrijd begonnen...

Hebt u vragen over (uw) pensioen? Stelt u ze dan gerust via www.pensioenSOS.nl


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!
Gerelateerde artikelen

Theo Gommer

Pensioenadvocaat

Theo Gommer Theo Gommer (1966) is als managing-partner van de Akkermans & Partners Groep in Tilburg, verantwoordelijk voor de adviestak... Lees meer