De crisis gaat u tot 2015 €4,79...
Eenvoudiger mobiel bellen op zee
Meer hulp bij schulden
Doek valt voor flitskrediet...
Minder kleine lettertjes bij...
De onderneming leende via de uitgifte van obligatieleningen geld bij het grote publiek, om daarmee te beleggen in grootschalige 'zonneplantages' in Spanje. ZIF spiegelde de beleggers voor dat, afhankelijk van de looptijd van het schuldpapier, een gegarandeerd rendement van 8,4 tot 9% zou kunnen worden behaald.
Volgens het prospectus zou het bedrag dat werd opgehaald voor 80% in bewaring worden gegeven door storting op een aparte rekening bij een derde, onafhankelijke en betrouwbare partij. Het geld diende als onderpand voor extra projectfinanciering. Het is de curator niet bekend wat er van dat plan terecht is gekomen.
In totaal zijn er vier obligatierondes geweest, waarmee tezamen een bedrag van €8.450.000 is opgehaald. Uiteindelijk heeft het bedrijf obligatiehouders gedurende vorig jaar en (de eerste helft van) dit jaar ruim €633.000 aan rente betaald. Volgens de curator is niet gebleken dat ZIF zelf enige rente heeft ontvangen.
Het beleggingsvehikel viel vorige maand om, maar de rentebetalingen waren toen al enkele maanden stopgezet. De oorzaak van het faillissement zou volgens het bestuur liggen in een wijziging van de regelgeving in Spanje, verlopen of ingetrokken vergunningen, de kredietcrisis en negatieve berichtgeving in de media.
Enig aandeelhouder en bestuurder van ZIF is sinds september 2007 de Spaanse onderneming Sol Invest Projects. Dit bedrijf is in handen van Pure Energy International. Achter deze vennootschap zit Fred Kras. Hij weigerde gisteren commentaar te geven op het faillissementsverslag.
Verkoopcampagnes
Afgelopen zomer meldde de curator (Van Dijk) van het eveneens bankroete Pure Energy Nederland al dat dit vehikel geen enkele directe investering in projecten lijkt te hebben gedaan. Een groot deel van het ingelegde geld zou bij dit bedrijf zijn opgegaan aan verkoopcampagnes van schuldpapier en het runnen van de verkoopkantoren. Bij ZIF is in ieder geval geen cent meer gevonden, bevestigde curator Tiethoff gisteren telefonisch.
Kras zou de curator hebben verteld dat het ingezamelde geld is besteed aan vergunningen en voorbereidingskosten voor projecten. De komende maanden gaat Tiethoff onderzoeken wat er daadwerkelijk met de vergaarde miljoenen is gebeurd. Sowieso zijn er geen bedrijfsmiddelen aangetroffen.
De kantoorinventaris zou vóór het bankroet in betaling zijn gegeven aan één van de schuldeisers. Ook de huur van een kantoor in Naaldwijk zou vóór de uitspraak van het faillissement zijn opgezegd. Wél bleken op naam van ZIF nog vier verzekeringspolissen te lopen, waarvoor beëindiging is aangevraagd. Er kan nog vooruitbetaalde premie teruggaan naar de boedel.
De curator lijkt overigens niet helemaal de benodigde medewerking te krijgen. In het verslag meldt hij na een verzoek een cd-rom uit Spanje te hebben ontvangen, waarop een back-up van de server van ZIF zou moeten staan. De bijgeleverde wachtwoorden bleken echter geen toegang tot de bestanden te geven. Eind maart 2010 zal de curator met een volgend faillissementsverslag komen.
© 1996-2010 Uitgeversmaatschappij De Telegraaf B.V., Amsterdam. Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Geld lenen bij AFAB
5x kans op
Alles over uw geld
Saldo 3 jaar vast
Zakelijk sparen met
