*

Zoeken
  Zoeken met  
21.4 °C
NW 3
 
files 91
121 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
vr 14 jan 2011, 14:39

Ex-topman Landsbanki opgepakt

REYKJAVIK - De IJslandse politie heeft de voormalige topman van de failliete bank Landsbanki opgepakt voor een onderzoek naar misdrijven voorafgaand aan de ondergang van de bank. Een speciale aanklager heeft dat vrijdag gezegd.

Naast topman Sigurjon Arnason is ook het hoofd van de investeringstak van Landsbanki, Ivar Gudjonsson, aangehouden. Speciaal aanklager Olafur Thor Hauksson onderzoekt of de bank zich schuldig maakte aan grootschalige marktmanipulatie, handel met voorkennis en fraude. Hauksson zei deze week zeven managers van Landsbanki te verhoren na huiszoeking op drie plaatsen in Reykjavik.

Arnason en andere topmanagers hadden volgens IJslandse media hun privéaandelen in de bank verkocht aan de IJslandse investeerder Magnús Ermann. Ze lieten de bank het aankoopbedrag uitlenen aan de investeerder. Dit gebeurde enkele dagen voordat de bank failliet ging en ze ontslagen zouden worden. Zo hadden ze zelf flink verdiend, terwijl de investeerder al z oveel schuld had dat zeker was dat die de lening toch nooit kon terugbetalen.

Icesave

Landsbanki en de andere belangrijke banken van IJsland vielen in oktober 2008 om. Ze kampten met enorm veel schulden. Door het faillissement stopte ook de dochterbank Icesave, waarbij zo'n honderdduizend Nederlanders een spaarrekening hadden.

Na het faillissement kregen de rekeninghouders hun spaargeld uitgekeerd van De Nederlandsche Bank (DNB). Nederland schiet daarbij 1,3 miljard euro voor aan de IJslandse regering. Het land weigerde een aanvankelijk afgesproken terugbetalingsregeling na te komen. Nadat Nederland de voorwaarden en rente had afgezwakt, stemde het eiland alsnog in.

Landsbanki is na het faillissement in 2008 overgenomen door de IJslandse regering. De bank is nog steeds actief. In het derde kwartaal van 2010 maakte Landsbanki een nettowinst van 3,5 miljard IJslandse kronen (30 miljoen euro).


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!