Tot de winter van 1990-1991 was Albanië het meest communistische land in heel Europa. Kort daarna viel het communisme en vielen ook de standbeelden van dictator Enver Hoxha van hun sokkel. Gevolgd door een aantal jaren van ongebreideld roofkapitalisme onder het leiderschap van de zogenaamde democratische partij van Sali Berisha.
Toen honderdduizenden Albanezen het slachtoffer bleken te zijn van een financieel piramidespel leidde dat tot een enorme volksuitbarsting. Het land viel in totale anarchie en wapendepots werden geplunderd. Nog altijd hebben sinds die tijd veel Albanezen een Kalshnikow in huis.
Nog onontdekte parel
Maar nu jaren later, komt het land er weer een beetje overheen, wordt de infrastrucctuur verbeterd en schieten er steeds meer private hotels en pensions uit de grond. Dat is ook volkomen terecht, want het land heeft uit toeristisch oogpunt best het nodige te bieden. Het is in feite een parel die nog niet door het massatoerisme is ontdekt.
Sarande
Zo ligt de Albanese Rivièra tussen de Griekse grens en de havenstad Vlora. Noord-Epirus is de historische naam van deze streek, het is er aanmerkelijk minder dor dan in sommige delen van Dalmatië, verder naar het noorden. Sarande is, met ca. 30.000 inwoners, de bekendste badplaats van Albanië.
Albanië was vijfhonderd jaar lang Ottomaans grondgebied, maar veel Turkse overblijfselen vind je niet langs deze ooit Griekstalige kust. In het Zuid-Albanese binnenland vormen stadjes als Berat en Gjirokastër wél nagenoeg perfect bewaarde staaltjes Ottomaanse architectuur.
Geen pakketreizen
Albanië is een arm land, waar de pakketreizen nog niet naar toe gaan. Dit is een bestemming voor de echte Europa avonturiers. Toch is de verwachting dat Albanië in de toekomst een topbestemming gaat worden. Albanië heeft namelijk alles in huis voor een heerlijke vakantie waaronder azuurblauwe stranden, culturele schatten en prachtige natuur.
Verblijven in Albanië hoeft beslist geen hele dure geschiedenis te zijn. Je kunt er voor een bedrag onder de twintig euro per persoon per nacht prima overnachten en ook eten en drinken is er zeker voor onze begrippen erg goedkoop.
© 1996-2013 TMG Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Gebruiksvoorwaarden | Privacy | Cookies | Cookie-voorkeuren | Disclaimer