Dat begint goed! Het is 27 graden en er is een stralende zon, meldde de captain tijdens de landing op het vliegveld van Sofia.
Dus snel naar hotel, de teenslippertjes aan en naar buiten, lekker de stad verkennen. Barst er na vijf minuten een enorme wolkbreuk uit en sta ik drie kwartier naar stromende regen, hagelstenen en bliksemflitsen te kijken in een portiek.
In dat portiek kunnen makkelijk een man of vijftien schuilen, want het is enorm. Het is dan ook de zij-ingang van een monstrueus groot gebouw, de universiteit. Van monstrueus grote gebouwen hebben ze er overigens wel meer in Sofia.
Erfenis uit de communistische tijd. ,,Ze zijn zo groot, opdat je je als burger klein voelde”, vat Rositsa Lozanova de volgende dag een hele doctrine in een paar woorden samen. Rositsa (30) woont en werkt in Sofia en zal me haar speciale adresjes laten zien.
Want de hoofdstad van Bulgarije mag dan op het eerste oog een beetje grauw en saai lijken, als je de weg weet, ontdek je een jonge, bruisende, frisse stad.
De toeristische hoogtepunten, die moet ik zelf maar aflopen. Dat is overigens net zo gemakkelijk gezegd als gedaan. Alle bezienswaardigheden liggen op loopafstand van elkaar; als je er een beetje de pas in zet, heb je ze allemaal binnen een kwartier gezien.
Van de buitenkant dan. Als je ze allemaal bezoekt, wat zeker de moeite waard is, ben je toch wel een tijdje zoet.
Vóór de ontmoeting met Rositsa, ná de onweersbui, heb ik dan ook braaf mijn huiswerk gedaan. Na de universiteit was de eerste stop de imposante Alexander Nevski-herdenkingskathedraal, met de gouden koepels hét symbool van Sofia en een van de grootste orthodoxe kerken ter wereld.
Hij werd gebouwd tussen 1882 en 1912 ter herinnering aan de 200.000 Russische soldaten die stierven in de strijd voor Bulgaarse onafhankelijkheid tijdens de Russisch-Turkse oorlog. Die oorlog, in 1877-1878, maakte een eind aan 500 jaar Ottomaanse overheersing.
In de crypte is een museum, met naar verluid de grootste verzameling iconen van Europa. Op zondagochtend is er een mis met het grootste koor van Bulgarije.
Rond de kerk en in het belendende parkje, is een antiek-, annex rommel-, annex memorabiliamarkt. Je kunt er oude legerhelmen kopen, of een dolk met een swastika, houtsnijwerk of antieke sieraden, hoewel antiek hier niet altijd antiek is.
Via de Russische Kerk, een lief kerkje met een prachtig mozaïek dat in een tuin vol bloemen staat en daardoor een van de meest gefotografeerde gebouwen van de stad is,
loop ik met een grote boog weer terug naar de universiteit (dankzij de monsterlijke afmetingen wel weer een goed baken) om daartegenover nog naar het monument ter ere van het Sovjet-leger te kijken: een beeld van drie soldaten zwaaiend met een geweer bovenop een tientallen meters hoge pilaar.
Het is bedoeld ter herinnering aan de Russische ‘bevrijding’ van Bulgarije in 1944; de plaatselijke jeugd gebruikt het als hangplek.
De volgende ochtend, na een ontbijt in een tentje met een onontcijferbare menukaart, maar met een ober die gelukkig redelijk Engels spreekt (vooral de jonge garde doet zijn best andere talen te leren, met ouderen blijft de communicatie beperkt tot handen- en voetentaal) is het tijd voor mijn uitstapje met Rositsa.
Meteen blijkt dat het hier een beetje anders werkt dan in Amsterdam. Bijna alles heeft een verborgen ingang. De eerste bar waar we langs komen, in de Tsar Ivan Shishmanstraat, heeft niet eens een naam; hij zit onder een restaurant.
Elders moet je door een onaanzienlijke deur, om op een charmant binnenplaatsje te belanden waar je heerlijke koffie met gebak kunt krijgen.
Weer ergens anders denk je een barbecuerestaurant binnen te gaan, maar moet je door een poortje, en dan kom je bij een biertuin.
En in de Borisova Gradina, het Boris Park, is het wel heel speciaal: paadje bij autoshowroom Kapitolia naar links, eerste paadje rechts, door de rozentuin en dan loop je er zo tegenaan.
In het donker een zaklamp meenemen, want er zijn geen lantaarnpalen in het park. In de openluchtbar waar we terechtkomen, vertelt Rositsa dat ‘proost’ in het Bulgaars ‘idioot’ betekent en dat je voorzichtig moet zijn met het drankje Oblak, vertaald ‘wolk’: „Het is een mengsel van anijs- en mintlikeur en na twee stuks ben je in de wolken”, verklaart ze de naam.
Je kunt trouwens in het park bij het meer ook een roeiboot huren. „Maar je moet daar bij de tentjes niet gaan eten. Het bier is oké, maar het voedsel niet zo”, waarschuwt ze. „Bulgaren zijn een vreemd volk. We zijn er gek op in bars en restaurants te zitten en veel te eten en te drinken.”
Ze vindt Sofia een heerlijke stad om te wonen. „Alles dichtbij en veel cultuur, theaters en films en zo. Helaas voor toeristen is alles in het Bulgaars.
Zij kunnen het beste naar de opera gaan: die is in de originele taal, met Bulgaarse ondertitels”, lacht ze. Fietsen in Sofia raadt ze niemand aan. „Bulgaren rijden als gekken.”
We wandelen door grote en kleine straatjes, langs een boekenmarkt, oude vrouwtjes die bloemen of een bekertje frambozen verkopen, en via standjes voor water, fris en sigaretten naar het Stadspark, midden in het centrum, vlak voor het theater.
Het is het beroemdste van de vele parken en parkjes in de stad. Hier verzamelt zich ‘de hele wereld’. Groepjes mannen zitten te schaken aan speciale tafels, je kunt je er laten wegen, er speelt een zigeunerorkestje, mensen keuvelen op bankjes onder de bomen langs de fontein en er zijn terrasjes natuurlijk, veel terrasjes; de hele stad staat daar vol mee.
Een en al gezelligheid en buitenleven, hier in Sofia. De stad is een wonderbaarlijk mengsel van oud en nieuw, Oostblok en westen, hip en oubollig, groots en knus.
We nemen afscheid bij de Sveta Nedelya Kathedraal. Volgens diverse reisgidsen wordt hier op donderdag een mis gehouden die je beschermt tegen zwarte magie, maar daar weet Rositsa niets van.
„We zijn helemaal niet zo religieus hoor”, haast ze zich te zeggen. „We hebben wel veel kerken, maar op zondag zie je er misschien tien mensen.”
Mij rest nog de rest van mijn huiswerk en dan e-mailen. Internetcafé’s zijn dun gezaaid, maar als je naar de metro bij de universiteit gaat, tegen de dame bij de poortjes roept dat je wilt internetten en naar het perron beneden gaat, dan is voor 10 stotinka, vijf hele eurocenten, de hele wereld binnen handbereik.
Wel snel typen, want na vijf minuten word je er onherroepelijk uitgegooid. Maar het is in ieder geval rapper thuis dan ik. Want Sofia is te leuk om maar een paar uurtjes in rond te wandelen.
- Onder restaurant Mayu Pukyu (ul. Ivan Shishman / hoek ul. Slavianska) zit een kleurrijke bar met leuke muziek en heerlijke cocktails
- Bilkova, ul. Ivan Shishman 22, biertuin. ’s Winters niet zo prettig want in het café zelf wordt niet goed geventileerd
- Mumac, voor de beste falafel en döner kebab van de stad, ul. Grav Ignatiev / hoek ul. Lyuben Karavelov
- Lodki bar, 24-uurs bar in het Boris park
- Veseloto celo, typisch Bulgaars restaurant, geen lunch, in het Boris Park
- Swingin’ Hall, een van de meest populaire bars met live muziek, bul. Dragan Tsankov
- Halbite, biertuin en – café (poortje door, niet het barbecuerestaurant in), bier van over de hele wereld, ul. Neofit Rilski 72
- Vila Rosiche, café annex conditorei, heerlijke huisgemaakte vruchtensiropen, ul. Neofit Rilski 26
- Sun & Moon, beste vegetarische restaurant, K. Boris 1 18 B
- Veda House, theehuis met rookvrije ruimte en relaxruimte boven, ul. W. Gladstone 2
- Pri Kmeta, brouwerij, beste plek voor lokaal bier, ul. Parish 3
- Trojan Site, goed restaurant, Bulgaars en Europees, redelijke prijs, ul. Shipka 46
- Chay vav fabrikata, theehuis met livemuziek, ul. Georgi Benkovski 11
- Pckela, conditorei, ul. Iskar 24 A
- Hajidraganovite izbi, typisch Bulgaars restaurant, ul. H. Belchev 18
- Salt en Sweet, beetje chique, Bulgaarse en Europese keuken, ul. Sheinovo 8
- Zhenski Pazar, ‘vrouwenmarkt’, straatmarkt met groente, fruit, 8noten, kruiden en geweldige 8gebloemde schorten, ul. Stefan Stambolov
- Tsum, chique warenhuis met vijf verdiepingen, bul. Maria Louisa
- Serdika Center, shoppingmall, bul. Sitnyakovo
- Mall Sofia, (de oudste mall), ul. Stomboliyski/ hoek ul Opalchenska
- City Center, bul. Arsenalski/ ul. Cherni Vrah
- Bul.Vitosha, chique winkelstraat
- Ul. Piroshka en ul. Graf Ignatiev, ‘gewone’ winkelstraten, bij de laatste is ook een leuke boekenmarkt en een fruitmarkt.
Wij vlogen met KLM via Parijs naar Sofia (www.klm.nl).
Je kunt van het vliegveld met een bus naar het centrum en vandaar je weg naar een hotel zoeken. En taxi naar het centrum kost zo’n 10 euro. In de aankomsthal hebben twee geautoriseerde taxibedrijven een counter; er zijn ook chauffeurs die hun taxi aanprijzen, maar die zijn illegaal.
Hotels: alles met drie sterren of meer is oké.
De koers is 1 euro tegen ongeveer 2 leva. Eén leva is 100 stotinka.
Eten en drinken is vrij goedkoop, voor rond de 5-10 euro heb je al een maaltijd, hoewel je natuurlijk ook dure adressen hebt.
Je kunt er nogal van in de war raken: als Bulgaren ‘nee’ schudden, bedoelen ze ‘ja’ en als ze ‘ja’ knikken, bedoelen ze ‘nee’.
- Alexander Nevska Herdenkingskathedraal
- Sveta Nedelya Kathedraal
- Etnografisch Museum in het Koninklijk Paleis
- Archeologisch museum in de voormalige Grote Moskee
- Het wisselen van de wacht bij het presidentieel paleis
- Een flesje stomend heet water tappen bij de publieke fonteinen daar vlak het oude 8badhuis, dat al jaren wordt gerenoveerd


Het balkangebergte deelt Bulgarije in tweeën. Vooral het zuiden en het westen worden gedomineerd door bergketens,...

In zuidoost-Europa. Bulgarije wordt begrensd door Roemenië, Turkije, Griekenland, Servië en Macedonië

In het binnenland van Bulgarije zijn veel monumenten en kloosters, originele architectuur en museasteden. Alles is...

Bulgarije heeft een gematigd landklimaat. In de zuidelijke streken doet de Middellandse Zee haar invloeden gelden. In...

Er zijn goede treinverbindingen tussen de grote steden, daarbuiten is de dienstregeling niet geheel betrouwbaar. De...
Enorme gebouwen, voorbijrazend verkeer en niet te ontcijferen menukaarten. Maar ook hippe cafés, fris groene parken, een bruisend nachtleven, intieme marktjes. En geen hordes toeristen. Sofia, de hoofdstad van Bulgarije,...

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer