*

São Paulo

za 25 sep 2010, 07:00 | 4 reacties

Meegaan in het tempo van een wereldstad

São Paulo leeft dag en nacht

door Kieran Kaal
São Paulo -  In één dag São Paulo zien? Een stad met twintig miljoen inwoners? Gekkenwerk! Toch is dat precies wat bezoek uit Nederland onlangs van mij vroeg als gastheer. Op avontuur in de culturele en economische hoofdstad van Brazilië, die zijn gelijke niet kent en waar veel, heel veel te beleven valt…

Vanaf de 35e verdieping van de Banespa-toren heb je een bijzonder uitzicht Vanaf de 35e verdieping van de Banespa-toren heb je een bijzonder uitzicht
De wijk Liberdade De wijk Liberdade
Kaaimanvlees en kabeljauwballetjes eten Kaaimanvlees en kabeljauwballetjes eten

Om gelijk het tempo van een wereldstad te voelen, pakken we in de ochtendspits de metro naar het zakencentrum, de Avenida Paulista. Tussen gehaaste Brazilianen kuieren we naar het Casa das Rosas (metro Brigadeiro), een oud landhuis dat opvallend standhoudt tussen de kantoortorens. In de tropische tuin kun je lekker rustig koffie drinken.

We lopen verder richting het beroemde MASP-museum. Geen attractie die je even afraffelt, dus een bezoek moet wachten tot een volgende keer. We dalen af naar Bixiga, een pittoresk Italiaans wijkje vol cafés en gekleurde huisjes.

Sushi

Etnisch divers als São Paulo is, lopen we een kwartier later alweer tussen Aziatische migranten in de wijk Liberdade. Hoewel de van origine Japanse buurt gestaag wordt overgenomen door Chinezen en Koreanen, blijft het een toplocatie om sushi te eten.

Sushi is overigens één van de weinige goedkope dingen in São Paulo, dat door de sterke Braziliaanse munt ongeveer net zo duur is als Nederland.

We wandelen het historische centrum binnen. Schoonheid is niet het sterkste punt van ‘Sampa’, blijkt al snel (al maken we een uitzondering voor de vrouwen).

We krijgen een indrukwekkend kijkje op de asgrauwe betonzee vanaf de 35e verdieping van de Banespa-toren (gratis, open op doordeweekse dagen van 10.00 tot 15.00 uur).

Wolkenkrabbers woekeren alle kanten op. „Ik heb nog nooit zo’n rare skyline gezien. Er is geen enkel oriëntatiepunt”, zegt mijn bezoeker. Jammer alleen dat de suppoost ons binnen vijf minuten wegbonjourt wegens de beperkte ruimte boven (op de 45e verdieping van het Edificio Italia, bij metro República, kun je voor zes euro wel rustig van het uitzicht genieten).

Kaaimanbiefstuk

Het wordt tijd om te lunchen. Half São Paulo doet dat buiten de deur, dus opties zat. We togen naar de altijd levendige Mercado Municipal. Van kaaimanbiefstuk tot Braziliaanse kazen, alles is verkrijgbaar in de mooie oude markthal.

Er staan twee bekende snacks op het menu: het broodje mortadela (geen aanrader, tenzij je van moddervette worst houdt) en balletjes kabeljauw (beduidend smakelijker). Boven op de volle terrassen worden ook visschotels en andere maaltijden geserveerd. Niet zonder ‘chopp bem gelado’ natuurlijk, het koude tapbier waar iedere Braziliaan een moord voor pleegt.

Na wat rondslenteren nemen we de metro (station São Bento) naar de misschien wel leukste wijk van de stad, Vila Madalena. De buurt is groen, verkeersluw en wemelt van de boetiekjes waar je de mafste dingen kunt kopen (matroesjka’s, Indonesische maskers, etc.). Maar daar komen we niet voor.

Vila Madalena is namelijk bovenal synoniem aan lekker eten – São Paolo is geen Sonja Bakker-vriendelijke stad – en borrelen. De talloze kroegen lopen aan het einde van de werkdag vol.

Gezellig

Plots blijkt de stad van auto’s en hekken ook op straat gezellig te kunnen zijn. Sommige cafés zitten maandagnacht 4.00 uur nog vrolijk vol. „Ik heb in Londen en New York gewoond, maar alleen in São Paulo gaat het echt altijd door”, vertelt een jonge Nederlandse bankier.

Naast Vila Madalena kan ook in buurten als Rua Augusta, Barra Funda (beide meer underground) en Itaim Bibi (meer ver-Amerikaniseerd) dagelijks tot in de vroege uurtjes worden doorgehaald.

Van samba via rock tot house, er is voor ieder wat wils in deze stad van 1001 stammen. Maar mijn bezoek is dan al met pijn in het hart richting vliegveld vertrokken.

Al met al was één dagje dus nogal karig. Toch ruimen Brazilië-gangers vaak weinig tijd in voor de culturele en economische hoofdstad van het land. De aantrekkingskracht van São Paulo is niet zo evident als die van Rio de Janeiro met haar prachtige stranden.

Maar wie wat meer moeite doet (door bij voorbeeld ter plekke een cultuurgids te kopen), zal merken dat er in São Paulo eigenlijk veel meer te beleven is. Hoe zou het anders komen dat de gemiddelde ‘paulistano’ voor geen goud naar Rio verhuist?

Reiswijzer

São Paulo ligt in het zuidoosten van Brazilië, aan de Atlantische Oceaan. De internationale luchthaven is São Paulo Guarulhos. KLM biedt dagelijks directe vluchten aan van- en naar Amsterdam. Diverse andere maatschappijen, waaronder Lufthansa, British Airways, Continental Airlines en Delta vliegen met tussenstop op de Braziliaanse miljoenenstad.

Veiligheid

São Paulo is afgelopen tien jaar één van de veiligste grote Braziliaanse steden geworden. Toeristen hebben er minder last van criminaliteit dan in Rio. Daar ligt een deel van de sloppenwijken pal achter de strandwijken, terwijl de armoede in São Paulo naar de buitenwijken is verdreven. In het historische centrum is het wel oppassen geblazen (vooral voor crackverslaafden), zeker in het weekend als kantoren zijn gesloten.

Verkeer

Het verkeer is ergernis nummer één van de stad. Gelukkig is de metro wel snel en overzichtelijk. De meeste toeristisch relevante wijken zijn bereikbaar per metro. Ook de benenwagen is een goed alternatief, al zijn de afstanden en de heuvels soms pittig. Pak ’s avonds de taxi. Veel straten zijn dan uitgestorven. Het is handig om het adres op een briefje te schrijven, want de meeste taxichauffeurs spreken nauwelijks Engels.

Jetset

De steenrijke elite van São Paulo is een bezienswaardigheid op zich. In ‘AAA’-disco’s als Pink Elephant betaal je zo honderd euro entree en loop je kans om Ronaldo tegen het lijf te lopen.

Wie zich onbetaald onder de jetset wil begeven, kan terecht in de Skyebar van het luxe Hotel Unique. Op het verwarmde dakterras geniet de beau monde van het weidse uitzicht. Wie even decadent wil doen, kan voor elf euro een watermeloencocktail bestellen (het hotel oogt van buiten als een stuk meloen).

Reageren niet mogelijk.

Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!

Reportages over São Paulo

São Paulo leeft dag en nacht

In één dag São Paulo zien? Een stad met twintig miljoen inwoners? Gekkenwerk! Toch is dat precies wat bezoek uit Nederland onlangs van mij vroeg als gastheer. Op avontuur in de culturele en economische hoofdstad van...

De groene kust

Het Atlantisch regenwoud tussen Santos en Rio de Janeiro, beter bekend als de Groene Kust, vormt de nieuwste troef van Brazilië. Nog maar weinig mensen kennen het regenwoud, dat zich toch vlak bij de...

Lees alle 2 reisreportages

HUISREGELS
Voor reageren op artikelen bij telegraaf.nl en haar subsites gelden huisregels. Klik hier om die regels te lezen.
Wat een goed gevoel bij Sao Paulo. Een paar jaar geleden schilderde ik in Florianopolis met een groep kunstenaars voor het project Paint a Future. Project voor kansarme kinderen. Met de Delftse kunstenares Ria Nieswaag bezocht ik nog een dag of tien het indrukwekkende Brasilia. Daarna via Sao Paula naar huis. Men adviseerde ons er erg voorzichtig te zijn. We hadden net genoeg tijd voor het MASP. Snel per taxi vanaf de luchthaven naar het museum, dezelfde taxi laten wachten en terug. Volgende keer zeker meer beleven!!
Jos van den Berg, Den Haag  | 14:32 | 27.09.10
Δ Ik heb een klacht over deze reactie
10 jaar geleden een Braziliaanse uit Sao Paulo leren kennen inmiddels bijna 9 jaar getrouwd. We wonen in Nederland maar zitten 1 a 2 keer per jaar minimaal een maand in Sao Paulo Sao Paulo is een geweldige stad die mij blijft fascineren. Er is zo veel te zien en dat redt je niet met een bezoek van een dag maar je moet daar vele dagen voor uit trekken
Albert, Amstelveen  | 13:58 | 26.09.10
Δ Ik heb een klacht over deze reactie
De lucht in Sao Paolo heeft een dermate hoog zuurgehalte dat na een bezoek nog weken lang je keel en je ogen je lijf uit branden. Daarnaast lopen er snotjochies rond van 9 tot 15 jaar oud, stuk voor stuk lijmsnuivers, die in grote groepen opereren en zonder pardon je vingers eraf snijden voor een ring. Beetje naïef verhaal, dat hierboven.
De Nociemento, Haarlem  | 13:38 | 26.09.10
Δ Ik heb een klacht over deze reactie
...als je er vrienden hebt en deze je kunnen begeleiden. Als neutrale bezoeker is SAO niet bepaald vakantietip #1. Ook niet #10. Het is een vieze grauwe stad, waar je makkelijk kunt verdwalen. Wat SAO een fascinerende stad maakt is de Paolista. Maar dan moet je er wel een paar kennen. Dus voor mij is SAO leuk, voor casual bezoekers is het weggegooit geld.
Paco, Hoofddorp  | 15:13 | 25.09.10
Δ Ik heb een klacht over deze reactie

Zoek op bestemming