*

Zoeken
  Zoeken met  
11.8 °C
NW 2
 
files 4
1 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
di 18 aug 2009, 16:31

Laat maar knallen

Willie Wortel gebruikt crisis om wereld te verbeteren

AMSTERDAM -  Wie zegt dat de crisis geen vruchtbare tijd is? Alexander Paul is er het sprekende voorbeeld van. De ex-ICT'er trok zich na een reorganisatie terug als Willie Wortel in zijn laboratorium. Zijn 'uitvinding' -knalgas gemixt met biodiesel -moet de wereld een beetje beter achterlaten.

Alexander Paul met een oud prototype dat op knalgas en biodiesel draait. Alexander Paul met een oud prototype dat op knalgas en biodiesel draait.

Paul is niet het type dat lui achterover leunt bij tegenslag. Na een reorganisatie stond de ICT'er op straat en had zeeën van tijd. Tijd die hij gebruikt om de wereld achter te laten met een betere brandstof. „Bij een multinational had ik veel kunnen verdienen, maar ik wil aan het eind van mijn leven kunnen zeggen dat ik mijn best heb gedaan iets voor de wereld te betekenen. ''

Mixen

Hij stortte zich op het ontwikkelen van schonere brandstof en bijbehorende motoren. Het kan allemaal zo veel beter: schoner, krachtiger en efficiënter, is zijn filosofie. Zijn idee om knalgas met biodiesel (*) tot een nieuwe brandstof te mixen, was nieuw. Naar eigen zeggen levert de nieuwe brandstof drie keer voordeel op: het bespaart brandstof, levert minder schadelijke uitstoot op en verbetert de trekkracht van voertuigen.

Niet dat de wereld direct na zijn ontdekking aan zijn voeten lag. Paul wordt naar eigen zeggen nogal eens voor gek versleten. Het toevoegen van knalgas aan biodiesel zou volgens zijn tegenstander enkel energie kosten in plaats van opleveren. Paul: „Het kost ook energie, maar het levert nog méér op. We zijn proefondervindelijk bezig, alle resultaten wijzen uitdat deze mix zorgt voor meer dan tien procent rendementsverbetering.”

En vaak nog meer. De bus van collega Floris Grootendorst (de technisch man van Bluecomp) bespaart zelfs 33 procent. „Voor het grootste effect moet je na elke tankbeurt het water controleren, en wie dat allemaal bijhoudt 10 tot 15 procent brandstof besparen. Op moderne motoren hè.”

Slechte motoren

Aanvankelijk was de brandstofmix alleen bedoeld om zijn vriend uit de brand te helpen. Deze zocht een goedkope vervanger van diesel op zijn zomerfestival. Pauls mix bleek een succes. Paul was het knalgas maanden eerder tegen gekomen in een spectaculaire show. „Dat geluid!’’ Paul was gegrepen door de harde knal, maar liet het showelement voor wat het was en richtte zich op de bruikbaarheid van het gas. ,,Motoren van bijvoorbeeld vrachtwagens zijn nog zo slecht, de energie komt er niet volledig uit.” In 2004 zetten hij zijn eigen bedrijf (tegenwoordig Bluecomp) op.

Trappelen

Mondjesmaat kwamen de inkomsten binnen. Het bedrijf bouwde boosters in onder de motorkap van personenwagens. Deze zomer valt Paul van de ene verbazing in de andere. Na jaren van experimenteren en leveren aan kleine particulieren staan ineens grote bedrijven op de stoep. Na vijf jaar op een houtje bijten, stroomt het geld binnen. Grote geldschieters en banken staan te trappelen om te investeren en bedrijven zijn geïnteresseerd. Paul is overdonderd en kan zijn geluk niet op. „De pioniersfase is nu echt voorbij. Mensen om ons heen zijn geschrokken. Met zo’n groene visie, zo’n opdracht binnenhalen in tijden van recessie, vragen zij zich af. Ja, tegenwind doet vlieger stijgen."

Feest

Afgelopen vrijdag werd er voorzichtig feest gevierd. Bluecomp start een proefproject bij ’de grootste leverancier van zwaar materieel, vrachtwagens en vorkheftrucks’. Paul heeft beloofd de naam van het bedrijf vooralsnog niet te noemen. Gisteren volgde een andere grote opdracht voor een bedrijf dat investeert in schonere vrachtwagens.

Voorlopig zet Bluecomp zich in op het segment van kranen, vorkheftrucks en vrachtwagens. Tot uiteindelijk andere segmenten zullen volgen, verwacht Paul. ,,Knalgas in je diesel, maar ook in vrachtwagens, landbouwmachines, stadsverwarming, lasapparatuur, koelingapparatuur."

Paul wil nog dit jaar tien grote projecten realiseren en daar in 2010 de resultaten van zien. Na Nederland zijn de ambities hoog. In drie stappen wil hij Bluecomp groot maken: verover Benelux, Europa en dan de wereld. Paul geeft zich voor elke verovering een jaar: eind 2012 is de wereld een stukje beter en schoner hoopt hij dankzij de mix van knalgas en biodiesel.

  • Biodiesel is een type biobrandstof, een duurzame energiebron, die gemaakt wordt uit vetzuren zoals plantaardige olie en dierlijk vet.
  • Knalgas is een mengsel van de gassen waterstofgas en zuurstofgas. Bij de verbranding van knalgas ontstaat veel energie en als afvalproduct water.

Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!

Bespaartest

Bent u benieuwd op welke zaken u nog kunt besparen in uw huishouden? Het Nibud heeft samen met Milieucentraal de Nationale Bespaartest ontwikkeld.  

Waarom Stop de Crisis?

Doel van de site “Stop de Crisis” is om de crisis sneller te beëindigen.  
Crisis?
Hoezo crisis?

Crisis?
Hoezo crisis?

Stop de crisis. Een nieuwe internetsite, naar aanleiding van een nieuw boek. Een boek geschreven door ondernemer en financier Henk Keilman.  

De mening van de VU

Eind vorig jaar lijkt de kredietcrisis te zijn overgeslagen op de reële economie. De wereldhandel is ingestort en consumenten hebben hun uitgaven gereduceerd.