*

Zoeken
  Zoeken met  
ma 15 jan 2007, 09:30

Goud verbloemt armoede

Frank Woestenburg
COLLALBO -  Ook in het schaatsen regeert de waan van de dag. De euforie over de indrukwekkende manier waarop Sven Kramer zich in het schilderachtige decor van de Dolomieten liet kronen tot beste allrounder van Europa was begrijpelijk. Maar tegelijkertijd verbloemt het succes van de twintiger en in zijn schaduw de zure, maar niettemin verdienstelijke tweede plaats van Ireen Wüst in het vrouwentoernooi de problemen, waar het Nederlandse allrounden meer dan ooit mee worstelt.

Afgezien van Kramer en leeftijdgenote Wüst is sprake van ernstige bloedarmoede. De komende jaren zullen vooral zij voor de aansprekende successen moeten gaan zorgen, in ieder geval op allroundgebied. Hun schouders kunnen die zware last waarschijnlijk wel dragen, al verspeelde de onervaren Wüst in Collalbo op de slotafstand een veilig lijkende marge van 14 seconden ten opzichte van de latere kampioene Sablikova.

Vooral bij de mannen is het niveau van het mondiale allrounden de laatste jaren door toedoen van Enrico Fabris, Chad Hedrick, Shani Davis en natuurlijk Kramer zelf dusdanig omhooggeschoten, dat voormalige kampioenen zich inmiddels tevreden moeten stellen met een rol op het tweede plan. Zo is in Nederland Carl Verheijen - op respectabele afstand van Kramer - een zeer goede nummer twee, maar internationale allroundtitels zal hij niet snel winnen.

De situatie bij de vrouwen is nog zorgwekkender. Afgezien van Wüst en Renate Groenewold regeert de middelmaat of nog minder, terwijl de aanwas vanuit de jeugd minimaal is. In het verleden kregen talenten in Nederland de mogelijkheid via de weg der geleidelijkheid tot volle wasdom te komen. In de schaduw van de commerciële ploegen ontwikkelden rijders als Verheijen, Groenewold maar ook Jochem Uytdehaage zich via de toenmalige kernploegen of de regiotop tot internationale toppers. Door de verder toegenomen commercialisering is de marsroute naar de top voor laatbloeiers echter aanzienlijk moeilijker geworden. Tijd en geduld ontbreken. Er moet meteen gepresteerd worden.

Of dat systeem slecht is, is de vraag. Want Nederland heeft meer broodschaatsers dan de rest van de wereld bij elkaar. En als de visvijver groter is, geldt dat ook voor de kans een uitzonderlijk talent aan de haak te slaan. Het voornaamste verschil met vroeger is echter dat het mondiale niveau, zeker bij de mannen, zó hoog is, dat toppers niet meer aan de lopende band 'gemaakt' kunnen worden met optimale begeleiding en een professionele structuur, maar dat succes afhankelijk is geworden van toeval in de vorm van de aanwezigheid van een natuurtalent. Een reden te meer om een kampioen als Kramer te koesteren.
Lees meer over
Kramer Wü  -  st Nederland succes allrounden Verheijen mannen jaren niveau regeert moeten mondiale Afgezien toppers schaduw verbloemt internationale Groenewold Nederlandse ontbreken laatbloeiers indrukwekkende goede Uytdehaage leeftijdgenote verleden kernploegen kampioen schouders worstelt zeker dragen kans aanwas geleidelijkheid ontwikkelden Davis Enrico vraag tegelijkertijd vrouwen systeem twintiger aanzienlijk regiotop voornaamste Sven band vrouwentoernooi zware Want geval komende zorgen hoog nummer veilig voormalige tevreden moeilijker geduld optimale bloedarmoede Chad opzichte ploegen waan toedoen middelmaat marge dusdanig winnen lijkende successen professionele last elkaar moet waarschijnlijk groter Europa aanwezigheid Dolomieten armoede toegenomen seconden toeval Shani situatie laatste manier Ireen kampioene allrounder broodschaatsers sprake marsroute onervaren afstand stellen Fabris rol allroundgebied commercië  -  le euforie minder verdienstelijke beste vooral Renate verder talent begeleiding uitzonderlijk slecht niettemin ooit haak decor wasdom jeugd snel rijders plaats verspeelde afhankelijk zorgwekkender volle terwijl begrijpelijk der slotafstand vorm Vooral koesteren natuurtalent kronen Hedrick verschil geldt respectabele kregen kampioenen mogelijkheid wereld Carl Sablikova talenten visvijver toenmalige ten allroundtitels gepresteerd structuur aansprekende inmiddels zure Tijd schaatsen lopende minimaal commercialisering ernstige natuurlijk rest weg problemen omhooggeschoten slaan Goud schilderachtige reden Jochem top Collalbo plan zelf

SNELNIEUWS

Dinsdag 29 mei
en volg Telesport op:
twitter hyves RSS