De Telegraaf
Zoeken
  Zoeken met  
 
14 °C
ZW 4
 
files 2
10 km.
euro95
diesel
1,561
1,189
 
 
vr 16 okt 2009, 12:30
Gerelateerde artikelen
Weblog Ingrid Paul
Met het Canadese schaatsteam...
Weblog Ingrid Paul: Een ventilator
Het is hier in Richmond op...
Weblog Ingrid Paul
Zittend in de zon op het...

Weblog Ingrid Paul

De Spelen van de Inukshuk

door Ingrid Paul
Dit weekeinde zijn de Canadese wereldbekerkwalificatie wedstrijden in de Olympic Oval in Richmond. In mijn vorige weblog schreef ik over de toekomst van deze schaatshal, die na de Olympische Spelen wordt omgetoverd tot een ‘normaal’ sportcomplex. De geschiedenis van de Oval, of beter gezegd van de grond waarop hij is gebouwd, is misschien nog wel interessanter. Precies op die plek kwamen vroeger de leiders van de First Nations, de originele Canadese bevolkingsstammen samen. Hun tradities vormen het thema voor de Spelen in Vancouver en zijn ook voor de atleten van grote waarde.

Bij de Olympische Winterspelen in Canada hebben velen nog het beeld van de Spelen in Calgary in gedachte. Calgary staat ook wel bekend als ‘Cow Town’ en niet voor niks stonden in 1988 cowboys en “het wilde westen” centraal. Ik was zelf bij die Spelen aanwezig en heb een tijd in Calgary gewoond. Het verschil met het achterliggende gedachtegoed van Vancouver 2010 is als dag en nacht. Tijdens de Olympische Spelen wil men hier aandacht schenken aan de oorspronkelijke bevolking en het belang die deze Indianen en met name de Inuit hechtten aan samenwerking en respect. Dat vind ik een mooi uitgangspunt.

Het is een deel van de geschiedenis waar de bevolking hier echt trots op is en dat graag aan de rest van de wereld laat blijken. Ze hebben geen 600 of 1000 jaar oude steden, maar er leven wel al duizenden jaren mensen. Vooral diegenen die in de Arctische delen woonden, ontdekten al snel dat ze moesten samenwerken, delen en kennis overbrengen om te kunnen overleven. Hiervoor kwamen ze samen op de plek waar de Olympic Oval is gebouwd. De leiders van de nu nog bestaande stammen waren bij de officiele opening van de Richmond Olympic Oval en kijken uit naar komende winter, wanneer atleten en toeschouwers van over de hele wereld ook op deze plek zullen samenkomen.

Bij Canada Speedskating hebben wij dit thema als het ware geadopteerd. Dat samenwerken, respect, delen en kennisoverdracht in de topsport van groot belang is, spreekt voor zich. In de Inuit cultuur staat daarnaast ook de familie centraal. Daarop geïnspireerd is bij ons het Family and Friends Program ontwikkeld. Tijdens de Spelen zullen de vrienden en familieleden van alle schaatsers worden verzorgd. Er zal een Speedskating Canada House zijn, een soort kleine versie van het Heineken House, waar mensen elkaar kunnen ontmoeten en de Spelen kunnen beleven. Dit dient ook een sportief doel. De schaatsers hoeven zich niet te bekommeren om hun ouders en vrienden en kunnen zich beter focussen op de sport, op het schaatsen.

Omdat de Spelen in eigen land zijn, komen er waarschijnlijk veel meer vrienden en familie de atleten bekijken. De extra druk die zogenaamde ‘Home Olympics’ met zich meebrengen, heeft bovendien geen van de schaatsers eerder meegemaakt. Daarom is ook een goede mentale voorbereiding van belang en ook hiervoor biedt de Inuit cultuur inspiratie. ,,Men become what they dream...”, is een bekende uitspraak van een van de oorspronkelijke stamhoofden. Je moet groots durven dromen om groots te presteren, zo is ook de mentaliteit hier. Anders dan de Hollandse nuchterheid, maar ik kan me er goed in vinden.

Het logo van Vancouver 2010, een Inukshuk, staat symbool voor deze traditionele achtergrond en het thema van de Spelen. Een Inukshuk is een stenen mannetje met gespreide armen, dat de Inuit vroeger bouwden als zij in een nieuw gebied kwamen. Het vormde een baken, een teken van (hun) leven.

Tijdens een van de zomertrainingen heb ik met de selectie als grapje een wedstrijdje Inukshuks maken gedaan. We liepen door de bergen bij Whistler en ze moesten zich even achter de oren krabben hoe zo’n ding er ook alweer uitziet. Inmiddels heeft Speedskating Canada het symbool meegenomen in het eigen logo en de schaatsers zullen het niet snel vergeten. Als het aan de Canadezen ligt de rest van de wereld na februari ook niet.

Plaats op:      Facebook    Plaats op eKudos    Plaats op MSN reporter    Plaats op Delicious    Plaats op Twitter