*

Zoeken
  Zoeken met  
wo 09 feb 2011, 06:30

Voor jou gelezen: Schaduwwaarheid

Voorgelogen door de liefde van hun leven

door Jolanda Janssen
AMSTERDAM -  ,,Zeg tegen hem dat ik van hem houd”, hoort Fenne op een dag. De studente psychologie staat boven aan de trap, terwijl haar moeder met gesmoorde stem in de telefoon zegt dat ze alle mogelijke moeite gaat doen om eerder te komen, op een toon die haar moeders stem alleen had als ze met Fenne’s vader aan de telefoon zat.

Haar moeder Dana is onder haar meisjesnaam Daniëlla Jutman bekend als succesvol kinderboekenschrijfster. Ze doet nooit interviews en haar foto verschijnt nooit in de krant, waardoor ze relatief anoniem door het leven gaat. In de weekends is ze altijd weg, van hot naar her op reis. Ze maakt nooit contacten, zodat de mensen haar niet af kunnen leiden van haar werk. Ze was productief op vreemde plaatsen en met vreemden om zich heen, zo had ze Ella en haar man Axel verteld.

Vakantie

Maar tien jaar geleden was ze in Engeland Aiden tegengekomen, een gescheiden kunstenaar met een autistische zoon, Jos. Van een vakantieflirt werd het meer. En ze had hem vergeten te vertellen dat ze gebonden was. Ella, zo heet ze in Engeland. Ze kan alleen in de weekends dáár zijn, omdat ze in Nederland een winkel heeft en een dementerende moeder heeft die haar zorg behoeft, had ze tegen Aiden gezegd.

Stiekem

Nooit had ze er rekening mee gehouden dat het uit zou komen. Maar nu is er dat telefoontje, dat haar vervroegd naar Engeland roept. Fenna leent een auto van een huisgenootje en gaat stiekem achter haar aan om uit te vinden wat er aan de hand is.

Keuze

Ze komt voor de keuze te staan: vertel ik mijn vader en de andere man de waarheid, dat ze voorgelogen zijn door de liefde van hun leven? Wat zullen de gevolgen zijn? Moet je altijd de waarheid vertellen? Kan iemand tegelijk goed en slecht zijn? Was het liefdevolle leven dat ze leidden een leugen? Dana, die voelt dat ontmaskering nadert, neemt dan een drastische beslissing.

Verrassend

Schaduwwaarheid is plezierig om te lezen. Het einde is verrassend, en laat nog wat te raden over. Als je hoort over dubbellevens, betreft het vaak mannen. Dat nu een vrouw de ‘schuldige’ is, is interessant. Je verwacht zoiets niet van een vrouw. Hoe houd je het vol? Waarom stelt niemand vragen bij langdurige afwezigheid? Karin de Groot weet het aardig rond te breien, terwijl Dana/Ella nooit echt onsympathiek wordt.

Schaduwwaarheid, door Karin de Groot. Uitgeverij Nieuw Amsterdam, 224 blz., €18,50.

Waardering: 4 sterren

Winnen: Rachel of het mysterie van de liefde

In de ban van de liefde

Door Jolanda Janssen

Rachel, wier moeder is gestorven in het kraambed, heeft altijd geprobeerd te beantwoorden aan het beeld dat haar vader van haar had. Ze gehoorzaamde, kwam niet in opstand, verlegde geen grenzen, maakte hem geen verwijten. Haar vader was haar held. Ze kende geen groter geluk dan hem te zien glimlachen.

Maar inmiddels is ze 17 en helpt ze haar vader in de wijnwinkel. Op zondag komt er haast nooit een klant, meestal alleen Betzalel, de 25 jarige knappe zoon van een rabbi. Dat is voldoende reden voor Rachel om opgetogen te zijn. Want Betzalel komt duidelijk voor haar en niet voor de wijn. Ook al weet ze niet veel van de liefde, ze vindt het spannend dat hij haar zoveel aandacht schenkt.

Heilig Plan

Op een zondag komt Thaddeus de winkel binnen, een priester die snel wijn nodig heeft voor de mis omdat de misdienaar de laatste kruik heeft laten vallen. En de winkel van Rachels vader in de Joodse wijk van Praag is de enige die op zondag open is.

Zodra de priester Rachel ziet, wil hij het mooie Joodse meisje redden. Zij kan een cruciale rol spelen in de grote droom die hij al lang koestert, een Heilig Plan. Voorzichtig begint hij haar in te palmen. En hij heeft het geluk mee.

Vrijheid

Rachel, die snakt naar wat opwinding en inspiratie (wij zouden zeggen dat ze aan het puberen is, maar het verhaal speelt zich af in 1600, toen kenden ze dat begrip nog niet), en Betzalel maken een geheim uitstapje. Daarna is ze totaal verliefd, en uit angst een oude vrijster te worden, bevecht ze haar vrijheid. Na een ruzie met haar vader, die zegt dat hij een huwelijk tussen hen nooit zal toestaan, loopt ze weg, naar het klooster van priester Thaddeus.

Graaf

De priester vertelt haar zijn ideeën over de Bijbelse geschiedenis en stelt haar voor aan graaf Ladislaus, een man die zichzelf tot taak heeft gesteld de vrouw in al haar facetten te beschrijven. Door hem gaat ze twijfelen aan haar liefde voor Betzalel.

Maar als Rachel op het punt staat in een ritueel bevrucht te worden door de graaf, wordt het aan een kruis genagelde ontzielde lichaam van de misdienaar gevonden en wordt Rachel ervan beschuldigd een slavin van de duivel te zijn.

Vergezocht

Het verhaal is mooi geschreven, met filosofische verhandelingen over het leven en de liefde. Ook je Bijbelkennis wordt aardig bijgespijkerd. Het verhaal speelt zich af in 1600, maar dat is niet hinderlijk; het is zo naar de moderne tijd te vertalen. Toch is het allemaal een beetje erg vergezocht en boeit het, alle mystiek, romantiek, erotiek, misdaad en bedrog ten spijt, minder dan verwacht.

Rachel, of het mysterie van de liefde, door Geert Kimpen, Uitgeverij Arbeiderspers, ca 370 blz., € 18,95.

Waardering: 3,5 sterren

Wil jij weten hoe het met Rachel verder gaat? We mogen tien exemplaren van dit boek weggeven. Dus doe mee aan de prijsvraag. Heb je het boek niet gewonnen, dan mogen we een korting van € 2,50 op het boeken geven. Print onderstaande info uit en neem die mee naar de winkel. De korting geldt vanaf 4 juni tot 4 september:

Actienummer 901-87605

Auteur Geert Kimpen

Titel Rachel of het mysterie van de liefde

ISBN 9789029572996

Normale Prijs € 18,95

Korting € 2,50

Actieprijs € 16,45

Begindatum 04/06/2011

Einddatum 04/09/2011

Vul onderstaande velden in

Welk boek heeft Geert Kimpen nog meer geschreven?

 

Vul hier uw persoonlijke gegevens in

Aanhef  Dhr. Mevr.
Naam
Adres
Postcode
Woonplaats
Telefoon
Email
Ik ga akkoord met de algemene voorwaarden en het privacy beleid van Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V. .
Ik wil in de toekomst de nieuwsbrief van VROUW ontvangen.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!
Gerelateerde artikelen
25-05:
26-11:
19-11:
15-10:
08-10:
01-10:
24-09:
17-09:

Ik ga akkoord met de voorwaarden
of volg VROUW op:
twitter hyves googlePlus RSS