*

Zoeken
  Zoeken met  
za 10 apr 2010, 06:30

Vragen aan voedingsdeskundige Amber Albarda

Wat kan ik doen aan deze moeheid?

AMSTERDAM -  Voor VROUW beantwoordt voedingsdeskundige Amber Albarda al je vragen omtrent voeding, bewegen en gezond leven. Deze keer vraagt Elly zich af waarom ze zich zo moe en energieloos voelt...

Amber Albarda schreef het boek Eet jezelf mooi slank en gelukkig dat nu in de winkels ligt.   Amber Albarda schreef het boek Eet jezelf mooi slank en gelukkig dat nu in de winkels ligt.

Beste Amber,

“Ik voel me vaak moe. Kan dit door mijn eetgedrag komen? Hoe zou ik me wat meer energieker kunnen gaan voelen? Waar moet ik dan op letten?”

Elly uit Almere

Hey Elly,

Klinkt de uitspraak 'je bent wat je eet' je bekend in de oren? Het menselijk lichaam heeft een permanente behoefte aan voedingsstoffen om jou in goede conditie te kunnen houden.

Voedingstoffen bestaan uit vitaminen, mineralen, enzymen, vezels en andere bio-actieve stoffen en niet uit makkelijke, fabrieksgeproduceerde tussendoortjes in leuk gekleurde verpakkingen.

Suiker, om maar een populair product te noemen, verliest in het raffinageproces maar liefst 93% van z’n chroom, 89% van z’n mangaan, 98% van z’n kobalt (een onderdeel van vitamine B12), 83% van z’n koper, 98% van z’n zink en 98% van z’n magnesium.

Voedingsstoffen die je lichaam heel hard nodig heeft. Hier kan het energie van produceren en je immuunsysteem sterk te houden om maar een paar belangrijke functies te noemen. Je lichaam schrééuwt om voedingsstoffen. Jennifer Aniston verwoordde het laatst in het tijdschrift Harper's Bazaar heel treffend: “Just stop eating shit every day.”

Afhaalmaaltijden

Als je het afgelopen jaar geen vitamine van dichtbij hebt gezien en voornamelijk op suiker, koffie en afhaalmaaltijden hebt geleefd, zul je je waarschijnlijk niet zo heel vitaal voelen. Geen wonder, je bestaat uit inferieure ingrediënten.

Om je dagelijkse energieniveau weer op peil te krijgen is het dus belangrijk dat je er van nu af aan dingen eet die energie produceren, niet kosten.

In een notendop betekent dit:

  • Eet voldoende vers voedsel. Fruit, (rauwe) groenten, bonen, kiemen... Niet alleen zitten deze producten vol met de juiste voedingsstoffen die nodig zijn om energie te produceren, maar ook hun biologische beschikbaarheid is bijzonder groot. De voedingsstoffen worden onmiddellijk efficiënt verteert en gebruikt. Van kaas uit een spuitbus gaat je lichaam alleen maar haperen en ook een flinke steak met saus heeft uren nodig om te verteren. Verwacht daar niet al te veel energie van.
  • Levend voedsel. Om je levend en actief te voelen moet je levende producten eten. Hiermee bedoel ik niet dat je je tanden in loslopend wild moet zetten; het betekent dat je voeding moet eten dat ‘leven’ bevat. Fruit en groenten dragen zonne-energie met zich mee en dragen dit vervolgens op jou over. Een pak pasta dat al maanden in de voorraadkast ligt zal weinig energie op je overdragen, dat is zogeheten 'dood voedsel'. Voedsel uit pakjes en zakjes met een houdbaarheidstermijn van een paar maanden (of zelfs jaren!) valt in dezelfde categorie. Eet je groenten en fruit rauw om het grootste effect te ervaren.
  • Eet complexe koolhydraten in plaats van simpele suikers. Het lijkt in eerste instantie misschien wel of suiker je energie geeft, maar simpele koolhydraten doen je bloedsuikerspiegel te hard stijgen. Ze zorgen in eerste instantie voor een high, maar omdat je lichaam behoorlijk wat in werking moet stellen om je bloedsuikerspiegel weer omlaag te krijgen, kost het je uiteindelijk alleen maar energie. Daar komt het dipje na een suikerrijke maaltijd ook vandaan; je lichaam dat paniekerig alles weer op orde probeert te krijgen en daar behoorlijk wat energie aan kwijt is.
  • Zorg dat je voldoende vitamine B binnenkrijgt. Volkoren en hele granen zoals zilvervliesrijst, havervlokken, gierst, boekweit en rogge zitten bomvol met B-vitaminen. B- vitaminen zijn grotendeels verantwoordelijk voor een toename in je energieniveau. Witbrood en gepelde granen zoals witte rijst hebben dit voordeel niet. Deze bewerkte producten hebben sowieso weinig voedingsstoffen. Je kunt B-vitaminen naast je ongepelde granen ook bijslikken in de vorm van een vitamine B-complex (met daarnaast altijd een goede multivitamine aangezien vitaminen teamsporters zijn).
  • Kiemen (de gekiemde zaadjes van peulvruchten, groenten of granen) hebben extra veel goede en levensverlengende kwaliteiten doordat ze gekiemd zijn. Extra voedingsstoffen betekent extra energie.
  • Ontgiften. Ontgiften en een korte vastperiode als kickstart van de nieuwe ‘jij’ bezorgt je een enorme hoeveelheid vitaliteit, omdat het je lichaam van allerlei jarenlange opgebouwde afvalstoffen bevrijdt. Het is deze opeenstapeling van afval- en gifstoffen die ervoor zorgt dat, net als een aangekoekte motor, alles bij jou langzamer loopt.
  • Meer is minder. Drie tot vijf kleine maaltijden per dag in plaats van drie Amerikaanse porties houden je bloedsuikerspiegel in balans. Dit voorkomt dipjes in je energiepeil. Geeuwhonger is bijvoorbeeld een teken van een te lage bloedsuikerspiegel en geeft aan dat je te lang niet gegeten hebt.
  • Omdat de B-vitaminen je energieproductie ondersteunen en stimuleren doe je er goed aan frisdranken, fabrieksvoedsel, suiker en suikerhoudende producten zoals koekjes, snoepjes, chocola, croissants, ontbijtcereals en taart te laten staan. Deze geraffineerde producten beroven je lichaam van de mineralen en B-vitaminen die je juist zo hard nodig hebt om energie te produceren. Dit voedsel is dus echt de doodsteek voor mensen die op zoek zijn naar meer energie.
  • Neem dagelijks een goede multivitamine met een multimineraal. Je lichaam draait zoals je weet veel beter wanneer het genoeg voedingsstoffen heeft om mee te werken. Alhoewel voedingsupplementen nooit een vervanging voor goede voeding mogen zijn, kunnen ze je wel degelijk helpen in een maatschappij waar 80% van alle producten uit de supermarkt bestaan uit aantrekkelijk verpakte pakjes en zakjes met een ellenlange houdbaarheidsdatum. Er komen wereldwijd maar liefst 200 nieuwe voedingsproducten per dag -vermomd als voedsel- uit de fabrieken gerold.

Zaken die een negatieve invloed op je energiepeil hebben zijn:

  • alcohol, cafeïne, nicotine, stimulerende drugs
  • suiker of voedingsmiddelen met suiker als ingrediënt
  • fabrieksvoedsel en alle bewerkte en geraffineerde producten
  • te veel verzadigde vetten (dus ook transvetten en gehydrogeneerde vetten in koekjes, etc.)
  • het overslaan van maaltijden
  • stress, piekeren, agressie
  • te weinig slaap of een slechte nachtrust
  • een slechte spijsvertering waardoor je je voedingsstoffen niet goed opneemt
  • infecties (verkoudheden en griep) waartegen je lichaam moet vechten en waardoor het minder energie voor jou over heeft
  • allergieën

Geen koffie

Hoewel koffie en andere stimulerende middelen je in eerste instantie een boost lijken te geven, laat cafeïne -samen met alle andere bovenstaande zaken- je juist versneld door je energievoorraad heen branden.

Hoe meer koffie je drinkt, hoe meer je lichaam (en je geest) ongevoelig wordt voor z’n eigen stimulerende stoffen. Je lichaam moet die stoffen dus in steeds grotere hoeveelheden gaan aanmaken om het effect te kunnen voelen.

Uitgeput

Daarom werken koffie (net als alle andere oppeppers) ook zo verslavend. Maar je bijnieren die deze stoffen aanmaken, raken op deze manier wel uitgeput. En dat is het moment dat jij je begint af te raken waar je energie toch gebleven is.

Dagelijks te veel suiker eten zorgt er bovendien voor dat je bloedsuikerspiegel te veel en te vaak uit balans is. Dit zorgt voor chronische moeheid. Wees dus uiterst voorzichtig met suiker, vooral omdat het tegenwoordig werkelijk overal, aan ieder product wordt toegevoegd (brood, sauzen, soepen... bestuur voor de grap eens de etiketten van supermarktproducten) en realiseer je dat we ons gebrek aan energie – de meest gehoorde klacht van deze tijd – vaak zelf veroorzaken.

Je voedingspatroon is dus van grote invloed op hoe fit je je voelt, maar ook de volgende zaken zijn onontbeerlijk voor een energiek lichaam en een scherpe geest:

  • Haal dieper adem. Ons lichaam heeft zuurstof nodig om energie te produceren uit de koolhydraten die we eten. Helaas ademt het merendeel van de bevolking onbewust te oppervlakkig, waardoor we een hele hoop potentiële levenskracht laten liggen. Diep ademhalen zorgt niet alleen voor vitaliteit, het vermindert ook stress.
  • Relax en haal de stress uit je lichaam. Het kost je lichaam behoorlijk wat energie om je spieren verkrampt en gespannen te houden. Iedere spier die verkrampt is, verbruikt kracht, B-vitaminen, vitamine C, calcium en magnesium om in die gespannen toestand te kunnen blijven. Die vastzittende schouders of eeuwige frons kost je dus behoorlijk wat energie!
  • Eet minder. Net zoals een Formule 1-raceauto z’n beste rondetijden rijdt wanneer de benzinetank bijna leeg is, heb jij ook de meeste energie wanneer je nog net geen honger hebt. Ga wanneer je honger begint te krijgen geen enorme hoeveelheden naar binnen werken, want dan is je lichaam te veel kracht kwijt aan verteren. Houd het licht en luchtig, dan rijd je de hele dag door je beste tijden.
  • Zoek de zon op. Zonder zonnebril twintig minuten in de zon zijn is al voldoende voor je lichaam om op een natuurlijke manier cortisol aan te maken. Cortisol is het stresshormoon dat ervoor zorgt dat je lichaam energie vrijmaakt om weerstand te kunnen bieden aan een stress-situatie. Het maakt je alert en actiever.
  • Drink voldoende water. Een tekort aan water (2% verlies is al genoeg) merk je onmiddellijk aan je energiepeil. Een sloom gevoel, fysieke moeheid en een afnemend concentratievermogen zijn het gevolg. Veel mensen verwarren dit gevoel met honger en gaan op zoek naar iets te eten. Uitdroging zorgt er echter voor dat je voornamelijk naar simpele suikers verlangt. Deze situatie doet dus net zo weinig voor je dorst als het voor je lijn doet. Zorg dat je ieder uur een flink glas water drinkt (acht glazen over de dag verspreid is voldoende, tenzij je veel sport of zweet, dan heb je wellicht meer nodig).
  • Maak het niet te laat. Je lever en galblaas doen hun beste werk -jou ontgiften- tussen ruwweg elf en drie uur ’s nachts. Maar alleen als je ligt te slapen. Als je vaker veel later dan elf uur naar bed gaat, mis je deze belangrijke momenten waardoor afvalstoffen zich ophopen en jij je de volgende morgen (en op den duur continu) futlozer voelt dan nodig is.

Voor meer energie en vitaliteit eet je dus vaker, minder en verser, kruip je bijtijds onder de wol en beweeg je meer. Bij voorkeur bij daglicht en in de frisse buitenlucht!

Veel succes en plezier.

Groeten, Amber Albarda

Heb jij ook een vraag voor Amber mail die dan naar vrouwinbeweging@telegraaf.nl


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!