Inloggen bij Telegraaf.nl
Het bevalt 93% van de deelnemers allerminst dat in het geheim wordt vastgesteld welke kandidaten voor een burgemeesterschap in aanmerking komen. Goed, schrijft iemand: „De kandidaten moeten net als een ander gewoon rustig kunnen solliciteren. Ze hebben al een baan dus enige privacy is wel zo netjes.”
Maar verreweg de meesten zijn het hier helemaal niet mee eens. „Sollicitaties naar openbare ambten moeten niet als een geheim worden behandeld. Want dat leidt overduidelijk tot te veel handjeklap.” De hele procedure is, meent een ander, niets anders dan „een uitwas van ons verkalkte vriendjespolitieke systeem”. Negen van de tien hebben de indruk dat het bij de besloten kandidatenselectie maar om één ding draait: „Ze proberen allemaal om strategisch de poppetjes te verdelen: wij de ene stad, jullie de andere.”
En dat komt het ambt van burgemeester niet ten goede, vindt 89%. Wat een respectabele baan zou moeten zijn, wordt besmeurd door koehandel, vriendjespolitiek en partijbelangen. In de woorden van een deelnemer: „Middeleeuwse praktijken. De regenten bepalen wat goed is voor de bevolking. Die hoeft alleen maar te betalen en de mond te houden.” Een ander vult aan: „Begrijpelijk dat de arrogantie van de politiek steeds meer weerstand oproept.”
Ondertussen konden inwoners van Nijmegen via een enquête zelf een ’profiel’ samenstellen waaraan de nieuwe burgemeester moest voldoen. Maar daarmee heeft de bevolking nog steeds geen enkele stem, vindt 81%. „Het Nijmeegse profiel is een wassen neus. Hiermee kunnen ze iedere kandidaat naar voren schuiven die ze maar willen.”
Trouwens, merkt een ander op: „De voorkeurskandidaat Sharon Dijksma voldoet niet eens aan dat profiel! Geen ervaring in het bedrijfsleven en geen enkele binding met Nijmegen.” Slechts 4% vindt oudstaatssecretaris Dijksma wél een geschikte kandidaat voor het burgemeesterschap van Nijmegen.
Het is precies het „slechte theater” om te doen alsof het volk toch een beetje inspraak heeft, dat de deelnemers zo boos maakt. Meer dan negen van de tien vinden dat het volk wordt behandeld alsof het achterlijk is.
En niet alleen in Nijmegen. Want ook nog lang niet vergeten zijn de schijnvertoningen in Utrecht en Eindhoven: in die beide steden is een burgemeestersreferendum gehouden, waarbij inwoners mochten kiezen tussen een PvdAburgemeester of een PvdAburgemeester. Zó veel minachting voor de kiezer, 91% kan er met zijn verstand niet bij. „We worden door een stelletje ’old boys’ vreselijk in de maling genomen”, schrijft iemand. „Van tevoren is hoe dan ook al uitgemaakt van welke partij de nieuwe burgemeester moet zijn. Maar vooral blijven doen alsof het volk dom is!”
Driekwart is van mening dat burgemeestersposten evenwichtiger onder politieke partijen verdeeld moeten worden. Hoewel menigeen nog veel liever ziet dat burgemeesters helemaal van geen enkele partij lid zijn. „Lidmaatschap van een politieke partij zou voor een burgemeester taboe moeten zijn, dat is de beste garantie op een burgemeester die boven alle partijen staat.”
Johan Jansen
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Of login met