Nieuws/Financieel
573900159
Financieel

’Google houdt concurrenten buiten veiling voor advertenties’

Google zou eigen adverteerders voor laten gaan bij veilingen van advertentieruimte, iets dat de zoekreus ontkent in een rechtszaak in Texas.

Amsterdam - Zoekmachine Google heeft jaren met geheime software zijn eigen systeem met advertentieveilingen voorrang gegeven op de site. Daarmee hield het concurrenten buiten aantrekkelijke advertentieaanbiedingen, zo luidt een officiële aanklacht.

Google is in de Amerikaanse staat Texas aangeklaagd. Het wordt handel met voorkennis op de grote digitale advertentiemarkt ten laste gelegd.

Volgens documenten die bij deze zaak zijn gevoegd, gebruikt de grootste zoekmachine ter wereld een niet eerder bekend geworden softwaresysteem. Dat zou Google bij advertentieverkopen een onevenredig groot voordeel geven tegenover zijn rivalen bij de doorlopende online veiling van advertentieruimte.

De prijsbepaling in zo’n veiling tussen concurrenten is een kwestie van seconden. De advertenties verschijnen dan bij websites, die dankzij algoritmes passen bij eerdere voorkeuren van consumenten.

Project Bernanke jarenlang onbekend, tot rechtszaak tegen Google wegens marktmisbruik.

Verdwenen project

Google is wereldwijd de meest gebruikte zoekmachine, maar het bedrijf moet wel andere aanbieders met advertenties toelaten op diens website voor miljarden gebruikers.

De software die Google zou gebruiken is onderdeel van zijn project Bernanke, zo bleek uit de rechtbankstukken. Het geeft Google toegang tot alle gegevens over eerdere biedingen in de advertentieveilingen bij onderdeel Google Ads, iets waar concurrenten niet over zouden kunnen beschikken, aldus de aanklacht.

Eigen klanten konden in korte tijd zo hun bieding aanpassen en daarmee voorrang krijgen op de concurrentie op de grootste zoekmachine ter wereld.

Het bestaan van Bernanke werd duidelijk dankzij de gespecialiseerde nieuwsdienst MLex. Die trof in de rechtbankstukken in een eerste versie het project aan. Kort daarop werd een nieuwe verzegelde versie bij de rechtbank ingediend, waarin Bernanke was weggehaald.

’Gelijke toegang’

Volgens de Amerikaanse staat Texas, die zich eerder tegen Google keerde, heeft de zoekmachine zich daarmee een onvenredig voordeel verschaft.

Google bestrijdt dat. Het stelt in een reactie dat alle partijen dezelfde toegang hebben tot advertentieadata. Uit eerder Brits onderzoek naar het systeem Bernanke zou geen onevenredig voordeel zijn gebleken.