Nieuws/Binnenland
1835447
Binnenland

Milieulobby hekelt traditie wegens achterblijvende resten

Ballonwedstrijden Koningsdag in verdomhoekje

De traditie zou volgens milieuactivisten mee moeten gaan met haar tijd, door bijvoorbeeld biologisch afbreekbare ballonnen te gebruiken.

De traditie zou volgens milieuactivisten mee moeten gaan met haar tijd, door bijvoorbeeld biologisch afbreekbare ballonnen te gebruiken.

Woudenberg - De lange traditie van het oplaten van ballonnen tijdens Koningsdag staat op losse schroeven. De Bond van Oranjeverenigingen vergaderde zaterdag over de ballonwedstrijden die op hevige kritiek stuiten van milieuactivisten vanwege de achterblijvende resten waarin dieren verstrikt raken. Dit najaar wordt beslist over het lot van de traditie.

De traditie zou volgens milieuactivisten mee moeten gaan met haar tijd, door bijvoorbeeld biologisch afbreekbare ballonnen te gebruiken.

De traditie zou volgens milieuactivisten mee moeten gaan met haar tijd, door bijvoorbeeld biologisch afbreekbare ballonnen te gebruiken.

Niet alleen op Koningsdag, maar ook bij vele stille tochten en evenementen is het een bekend tafereel: het oplaten van ballonnen, met als doel iemand te herdenken of zoals op 27 april in wedstrijdvorm om te zien wiens ballon er het verst reikt.

Er was hevige kritiek losgebarsten op het fenomeen, omdat het slecht zou zijn voor het milieu en de dieren. „In het kader van duurzaamheid hebben we dan ook gekeken of we een standpunt moesten innemen om onze leden aan te raden al dan niet te stoppen met ballonnenwedstrijden”, zegt KBOV-voorzitter Peter Verhoeve, waarbij meer dan 300 lokale oranje-afdelingen zijn aangesloten.

’Niet over één nacht ijs’

„We willen hierbij niet over een nacht ijs gaan”, stelt Verhoeve, „maar willen alle voor- en nadelen goed tegen elkaar afwegen. Vandaar dat we zaterdag om tafel hebben gezeten met onder andere Stichting de Noordzee, die het oplaten van ballonnen wil afschaffen en de branchevereniging de Groene Ballon, die alternatieven voorhanden heeft.”

Verhoeve, die ook burgemeester is van de gemeente Oudewater, realiseert zich dat enerzijds het opblazen van ballonnen een lange traditie is op oranjedagen. „Het is een mooie wedstrijdtraditie, zeker voor kinderen. Wie komt het verst met zijn of haar ballon? Anderzijds heeft onze vereniging ook oog voor de maatschappelijke ontwikkeling dat we allemaal moeten werken aan een duurzame toekomst.”

Lastiggevallen

Verhoeve zegt dat er een heuse ’milieulobby’ gaande is om het verbod erdoor te drukken. „Er zijn verenigingen die leuke feesten organiseren voor een wijk, dorp of stad en die worden echt lastig gevallen. Die krijgen mailtjes uit het hele land om maar te stoppen met de ballonnentradities.” Volgens Stichting de Noordzee worden er gemiddeld twaalf ballonnen per 100 meter strand gevonden en belanden rond de 230.000 ballonnen per jaar in de Noordzee. Vogels en vissen zien een ballon vervolgens aan voor voedsel en raken erin verstrikt. Verhoeve: „Dus de zorgen snappen we ook wel.”

„Maar het probleem speelt niet alleen voor de oranjeverenigingen, ook scholen, sportverenigingen en organisatoren van stille tochten hebben ermee te maken. Daar worden ook vaak ballonnen opgelaten. Vandaar dat we er een landelijk discussie van willen maken”, aldus de KBOV-voorzitter. „Daarin willen we het gesprek aangaan met elkaar en op basis van redelijke argumenten nadenken over wat nu wijsheid is. Misschien dat biologisch afbreekbare ballonnen een oplossing zijn.”

’Traditie aanpassen’

Dat aan de traditie een einde komt, verwacht Verhoeve niet. „Tradities zijn een vorm van democratie met een stuk draagvlak onder de bevolking. Als dat verdwijnt, zou je traditie kunnen aanpassen of het er nog een keer goed over hebben, zonder te polariseren. De bond komt dan ook zeker niet met een verbod en zullen alleen advies uitbrengen. Het is daarna aan de afdelingen zelf wat daarmee te doen.”