1841084
Binnenland

’Het blijft voor veel collega’s een flinke toer om middelen bij elkaar te scharrelen’

Medicijntekort: apothekers uit winkelen

Voorzitter Gerben Klein Nulent van de apothekersorganisatie KNMP: „Onze leden worden nog altijd geconfronteerd met agressie aan de apotheekbalie.”

Voorzitter Gerben Klein Nulent van de apothekersorganisatie KNMP: „Onze leden worden nog altijd geconfronteerd met agressie aan de apotheekbalie.”

Den Haag - Nederlandse apotheken moeten nog altijd leuren en schooien, soms zelfs tot in Oostbloklanden, om voor patiënten geneesmiddelen te regelen die voor korte of langere tijd hier niet leverbaar zijn.

Voorzitter Gerben Klein Nulent van de apothekersorganisatie KNMP: „Onze leden worden nog altijd geconfronteerd met agressie aan de apotheekbalie.”

Voorzitter Gerben Klein Nulent van de apothekersorganisatie KNMP: „Onze leden worden nog altijd geconfronteerd met agressie aan de apotheekbalie.”

„Het blijft voor veel collega’s een flinke toer om middelen bij elkaar te scharrelen”, bevestigt voorzitter Gerben Klein Nulent van de apothekersorganisatie KNMP. Want hoewel de landelijke medicijntekorten op dit moment iets minder snel oplopen, blijft het probleem van niet-leverbare geneesmiddelen ter behandeling van ook ernstige ziekten omvangrijk.

Vervangingen

Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en de nog in oprichting zijnde Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd meldden maandag in hun eerste jaarrapportage, dat apothekers erin zijn geslaagd vorig jaar bijna alle vierhonderd tijdelijk niet beschikbare medicijnen te vervangen door goede alternatieven.

„Dat is mooi”, zegt Klein Nulent, „Alleen omvat onze ’Farmanco’-lijst met middelen die landelijk ten minste veertien dagen niet beschikbaar zijn 732 middelen. Het probleem is echt aanzienlijk omvangrijker, bijna dubbel zo groot, dan het CBG en de Inspectie doen voorkomen. We zullen moeten kijken waar de verschillen zitten.”

Zelfbereidingen

Voor een derde van alle niet-leverbare middelen snorren de apothekers een product op dat farmacologisch gelijk is maar in een ander doosje zit; in een kwart van de gevallen vinden zij een sterk gelijkend alternatief, en in 5 tot 10 procent halen zij een vervangend middel uit het buitenland. Ook zijn er de zelfbereidingen (5 procent) van de apotheek.

Hoe het ook zij, ondanks de inspanningen van de apothekers om alternatieven te regelen voor middelen die niet verkrijgbaar blijken, zijn er nog steeds boze reacties van patiënten, erkent KNMP-voorzitter Klein Nulent. „Onze leden worden nog altijd geconfronteerd met agressie aan de apotheekbalie, zoals met schreeuwen en schelden, spuwen en het dreigen met fysiek geweld. Het is helaas nog steeds praktijk.”

’Niet alles leverbaar’

Volgens het CBG en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd, die samen het Meldpunt Geneesmiddelentekorten- en defecten in de lucht houden, zijn allerhande geneesmiddelen niet leverbaar: variërend van antibiotica, schildklierhormonen, maar ook diverse middelen tegen vormen van kanker. Ook apotheken in ziekenhuizen met kankerzorg worden hierdoor nog elke dag gehinderd.